Wydarzenia

Łapanów: Woda z wodociągu w Chrostowej zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu

tim

Sanepid wydał w piatek decyzję stwierdzającą jedynie warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi pochodzącej z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa. W próbkach znaleziono bakterie Clostridium perfingens.

Nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli, Bakterii grupy coli i Enterokoków.

Clostridium perfringens jest parametrem wskaźnikowym, w wodzie uzdatnionej jego obecność sugeruje nieprawidłowy proces uzdatniania wody lub wtórne zanieczyszczenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami woda do spożycia nie może zawierać tego typu bakterii. Wykorzystywanie takiej wody do picia bez przegotowania może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób z niej korzystających.

W związku z powyższym:

Woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do spożywania posiłków, używana w procesie produkcyjnym żywności, mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych, wykorzystywana do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran bez przegotowania.

Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest spłukiwania toalet i czynności porządkowych.

Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu jako zarządca obiektu został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Wodociąg Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa zaopatruje w wodę gminę Łapanów, Strefę Zbiorowego Zaopatrzenia Wola Nieszkowska – Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia oraz miejscowość Zagórzany w gminie Gdów.

comments powered by Disqus

Najnowsze