Wydarzenia

KN-2: Miasto naliczyło karę za zwłokę. Burmistrz: "Firma się obraziła"

Mirosław CISAK

- Najpierw firma zaproponowała udostępnienie drogi (nowy fragment KN-2 - przyp. red.), a potem zostały naliczone kary (...) i firma się obraziła. Rozsypała piasek, zamknęła wszystko i taka jest rzeczywistość - powiedział podczas wtorkowego posiedzenia komisji rewizyjnej burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

Jak już informowaliśmy otwarcie ok. 270-metrowego odcinka drogi KN-2 od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego w Bochni zanotowało kolejne opóźnienie. Przeszkodą jest nierozstrzygnięty spór z mieszkańcami. Wojewoda przesunął termin wydania decyzji do 18 stycznia 2019 r. Otwarcie drogi możliwe będzie dopiero po rozstrzygnięciu tej sprawy. W optymistycznym wariancie będzie to końcówka stycznia.

We wtorek podczas posiedzenia komisji rewizyjnej zastępca burmistrza Bochni Robert Cerazy w odpowiedzi na pytanie przewodniczącej tej komisji Zenony Banasiak poinformował, że wykonawcy naliczono już karę umowną.

- Jest opóźnienie i zwłoka. Zwłoka jest zawiniona, a opóźnienie traktuje się jako przyczyny obiektywne. Naliczyliśmy już wykonawcy karę w wysokości ok. 30-40 tys. zł - powiedział Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Radny Marek Bryg zapytał, czy istnieje możliwość warunkowego udostępnienia drogi przed odbiorem. - Droga i rondo są przecież wybudowane. Przez chwilę było nawet dostępne dla mieszkańców - zwrócił uwagę Marek Bryg.

- Problem polega na tym, że wykonawca stracił czas wtedy, kiedy były bardzo sprzyjające warunki na realizację przedsięwzięcia. (Po wykonaniu prac) najpierw firma zaproponowała udostępnienie drogi, a potem zostały naliczone kary - co musieliśmy zrobić, bo to wynikało z całego procesu, który w tym zakresie się toczy - i firma się obraziła. Rozsypała piasek, zamknęła wszystko i taka jest rzeczywistość - powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Wykonawcą prac jest firma EUROVIA Polska S.A., która za kwotę ok. 4,2 mln zł miała zrealizować inwestycję z pierwotnym terminem do 15 listopada 2017 r. Najbardziej aktualny aneks do umowy zakładał ostateczny termin wykonania na 30 września 2018 r., a odbiór 31 października 2018 r.

comments powered by Disqus

Najnowsze