Wydarzenia

Łapanów w finansowych tarapatach. RIO układa budżet

Tomasz STODOLNY

Gmina Łapanów (powiat bocheński) wpadła w poważne kłopoty. Samorząd, który dysponuje dochodami rzędu 38 mln zł rocznie (2018) jest zadłużony na prawie 28 mln zł (73%) i balansuje na krawędzi utraty płynności finansowej. Latem nie potrafił sam opracować programu naprawczego, zatem do pracy bierze się Regionalna Izba Obrachunkowa: będą oszczędności i cięcia, o dużych inwestycjach trzeba zapomnieć. Gminę czekają chude lata.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay / licencja: CC0 Public Domain

Łapanów od kilku lat jest na równi pochyłej. Rok temu media opisywały, w jak złej kondycji są finanse gminy: zastawione pod hipotekę szkoły, remizy, a nawet oczyszczalnia ścieków i ujęcie wody pitnej, brak chętnych na zakup obligacji, setki tysięcy złotych wydawane na spłatę samych odsetek od kredytów i kolejny kilkumilionowy dług zaciągnięty w parabanku. Łapanów znalazł się na 20. miejscu listy najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. I sytuacja gminy szybko się nie poprawi.

Z wieloletniej prognozy finansowej (aktualnej na listopad 2018) wynika, że największe obciążenia budżetu związane ze spłatą zaciągniętych zobowiązań dłużnych (bez odsetek i prowizji) wystąpią w latach 2029 - 2034 (ponad 2 mln zł rocznie). A tylko na obsługę długu w latach 2018-2035 trzeba będzie wysupłać z kasy ponad 6 mln zł!

Cięcia wszystkiego

W lipcu zeszłego roku Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała samorząd do opracowania i uchwalenia programu naprawczego na lata 2019-2021. Gmina miała na to 45 dni - ale z obowiązku się nie wywiązała. Dlatego - choć poprzedni wójt przygotował projekt budżetu na rok 2019 - będzie on podstawą gospodarki finansowej gminy tylko do dnia ustalenia budżetu przez RIO (najpóźniej do końca lutego). Tak, budżet gminie ułoży teraz RIO.

Jak wyjaśnia w piśmie do redakcji Bochnianin.pl prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, w 2019 roku Łapanów czeka sporo ograniczeń.

Gmina nie będzie mogła podejmować nowych inwestycji finansowanych kredytem, pożyczką lub emisją papierów wartościowych, nie będzie mogła ponosić wydatków na promocję jednostki, tworzyć funduszu sołeckiego oraz będzie zobowiązana ograniczać realizację zadań innych niż obligatoryjne, finansowanych ze środków własnych.

- Ponadto ograniczenia doznają wydatki gminy na diety radnych i na wynagrodzenie wójta - zaznaczył Mirosław Legutko.

Wszystkie te działania mają pomóc uniknąć zagrożenia utraty płynności finansowej i niemożności realizowania zadań publicznych. No i w spłacie zadłużenia na czas, by unikać karnych odsetek.

comments powered by Disqus

Najnowsze