Wydarzenia

"Bochnia Sister City Street". Bochnia ma honorową ulicę w USA

Tomasz STODOLNY

Od kilku tygodni Bochnia ma honorową ulicę w Roselle, w swoim partnerskim mieście w USA. Skromna uroczystość nadania nazwy odbyła się 12 listopada, natomiast "wielkie otwarcie" (Grand Opening) zaplanowano na luty, podczas dorocznej gali karnawałowej.

- W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zamarzyła mi się bocheńska ulica w Roselle... Komitet do spraw Miast Partnerskich uznał, że to dobry pomysł, i że należy przekonać do tego samego władze miasta - relacjonuje w rozmowie z Bochnianin.pl Barbara Rajska-Kulig, mieszkanka Roselle o bocheńskich korzeniach (wyemigrowała z Bochni do USA pod koniec lat 80-tych).

Pomysł przedstawiono burmistrzowi Roselle oraz tamtejszej radzie miasta. W końcu zapadła oficjalna decyzja i oto jest! Jedna z ulic w centrum miasteczka nosi honorową nazwę "Bochnia Sister City Street"!

W tym miejscu warto wyjaśnić, że "nazwa honorowa" oznacza stosowne oznaczenie w terenie (na specjalnych brązowych tablicach), ale nie wiąże się z konsekwencjami biurokratycznymi i np. zmianą adresów. Oficjalnie bowiem nadal jest to Prospect Street. W Roselle to dopiero druga taka honorowa nazwa. Swoją drogą, ciekawe rozwiązanie, prawda?

Prospect Street znajduje się w samym centrum miasteczka - znajdują się przy niej ratusz, miejscowe muzeum, policja i straż pożarna. Honorową nazwę "Bochnia Sister City Street" nadano jej w trakcie uroczystości odbywającej się 12 listopada, łączącej obchody odzyskania przez Polskę niepodległości i amerykańskiego Dnia Weterana. Jej wielkie otwarcie (Grand Opening) ma się odbyć 2 lutego 2019 roku, w trakcie dorocznej gali karnawałowej.

* * *

Roselle leży ok. 45 km. na zachód od Chicago, należy do jego aglomeracji. Wśród 23 tys. mieszkańców można spotkać naszych rodaków, którzy wyemigrowali za wielką wodę.

Podpisanie umowy o partnerstwie pomiędzy Roselle a Bochnią odbyło się 3 sierpnia 2003 r. w Itasca Country Club w stanie Illinois. Podpisali ją w imieniu obu miast ówcześni burmistrzowie: Gayle A. Smolinsky i Wojciech Cholewa.

Podstawowe dane: Roselle liczy 23 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 14 km kwadratowych (dla porównania: Bochnia zajmuje 29 km kwadratowych). Miasteczko leży w sąsiedztwie Chicago, które stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych (po Nowym Jorku i Los Angeles).

Amerykańska siostra jest od Bochni dużo, dużo młodsza. Pierwsi osadnicy pojawili się tu w marcu 1833 roku i fakt ten uznawany jest za początek procesu tworzenia się miejscowej społeczności. Od tego czasu minęło co prawda już 185 lat - czymże to jednak jest w porównaniu do ponad 8-wiekowej historii górniczej osady znad Babicy? :-)

Jak wygląda Roselle? Tak, jak wyobrażamy sobie typowe amerykańskie przedmieścia: w większości parterowa zabudowa, dużo zieleni... Ma straż pożarną, szkoły, kościoły (ale to kościoły zupełnie inaczej wyglądające niż nasze...), mieszkańcy tankują na stacjach Shella i BP. Choć to miasto mniejsze od naszego, mają też na miejscu Starbucksa i McDonaldsa.

image/jpeg  image/jpeg

Polecamy wycieczkę przy pomocy Google Street View (żółtego ludzika należy przeciągnąć na ulicę, na której chcemy się znaleźć): KLIKNIJ TUTAJ

 

 comments powered by Disqus

Najnowsze