Wydarzenia

Radni przyjęli budżet Bochni. Poprawki PiS przeszły

Tomasz STODOLNY

BOCHNIA. Rada Miasta przyjęła w czwartek budżet Bochni na rok 2019. "Za" było 17 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Przed głównym głosowaniem radni po długiej dyskusji wprowadzili do budżetu poprawki zgłoszone przez klub PiS, uwzględnili też dwie nowe zgłoszone przez klub Bocheńska Wspólnota Samorządowa.

Od głosu wstrzymali się: Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Kinga Przyborowska, Kazimierz Ścisło.

Podstawowe dane budżetu Bochni na 2019 rok:

dochody w kwocie 149,8 mln zł, w tym:
- dochody bieżące: 127,6 mln zł
- dochody majątkowe: 22,2 mln zł

wydatki w kwocie 156,4 mln zł, w tym:
- wydatki bieżące: 119,6 mln zł
- wydatki majątkowe: 36,7 mln zł

deficyt: 6,6 mln zł.

Na inwestycje (wydatki majątkowe) burmistrz zapisał ponad 36,7 mln zł. Sporą część tej kwoty stanowi rewitalizacja centrum miasta („Rynek OD-NOWA”). Na to zadanie w 2019 r. planuje się ponad 17,2 mln zł. Dużą inwestycją jest również budowa tężni, która ma pochłonąć ponad 7,3 mln zł.

Emocje wokół poprawek

Głosowanie poprzedziła długa dyskusja dotycząca poprawek zaproponowanych przez klub PiS - ściągnięcia 2,1 mln zł z zadania "Rewaloryzacja budynków na Plantach Salinarnych" i w zamian wpisania do budżetu 29 innych, mniejszych zadań.

Poprawki przeszły, a nawet pojawiły się dwie nowe, dalej idące, bo ostatecznie ściągnięto z tego zadania jeszcze więcej pieniędzy, pozostawiając na nie tylko symboliczne... 1000 zł, a na wniosek Jerzego Lysego z klubu Bocheńska Wspólnota Samorządowa dopisano kolejne dwa zadania.

O dyskusji i powodach takich decyzji radnych - wkrótce w Bochnianin.pl.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze