Wydarzenia

Bochnia: BZUK będzie prowadził PSZOK do 2043 roku

Tomasz STODOLNY

Radni podjęli uchwałę w sprawie powierzenia BZUK-owi zadania utworzenia i prowadzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w latach 2020 - 2043.

Jak już informowaliśmy na łamach Bochnianin.pl BZUK dostał ok. 2 mln zł unijnej dotacji na budowę nowoczesnego PSZOK.

- Na dzień dzisiejszy, tak obrazowo, PSZOK to jest XIX wiek... Firma BZUK postanowiła w tamtym roku, że trzeba to zmienić - infromował dziś radnych prezes spółki Sławomir Kołodziej. - Była możliwość uzyskania dofinansowania na budowę PSZOK-u z prawdziwego zdarzenia - wystąpiliśmy z takim wnioskiem, udało się uzyskać ponad 2 mln złotych netto, czyli dofinansowanie rzędu 85%. I chcemy ten PSZOK dziewiętnastowieczny który jest, zamienić na dwudziestopierwszowieczny.

Jak wyjaśnił prezes, do podpisania umowy o dofinansowanie potrzebna jest uchwała rady miasta. Jednocześnie składając wniosek dotacyjny spółka musiała zagwarantować trwałość projektu co najmniej przez 25 lat. Stąd w uchwale pojawił się rok 2043.

W uzasadnieniu do uchwały zapisano, że na etapie eksploatacji przedsięwzięcia Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych będą:

- zarządzać punktem selektywnego zbierania odpadów
- monitorować, konserwować i wykonywać bieżące remonty PSZOK
- prowadzić gospodarkę odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
- prowadzić bieżącą obsługę mieszkańców oraz innych podmiotów w zakresie gospodarki odpadami
- prowadzić działania edukacyjne

Punkt ma funkcjonować na działce BZUK-u (działka nr 2247/5), w miejscu, gdzie obecnie można przywozić odpady, których nie powinno się wyrzucać do koszy zlokalizowanych w mieście lub wystawiać przed domy (np. materiały budowlane).

Na jednej z komisji problemowych w poprzedniej kadencji prezes BZUK Sławomir Kołodziej wyjaśniał, że nowoczesny PSZOK ma być mobilny. W przypadku przenosin bazy BZUK w inne miejsce, PSZOK będzie można dość łatwo zainstalować w nowej lokalizacji.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze