Wydarzenia

Pijany 22-latek za kierownicą. Miał prawie 2 promile

tim

Obywatelskie zatrzymanie na drodze w Uszwi (powiat brzeski). Świadkowie zauważyli tam pijanego kierowcę i zaalarmowali policję. Jak się okazało mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (10 grudnia, tuż po północy). Mężczyzna jadący w kierunku Brzeska zwrócił uwagę na styl jazdy kierowcy hondy. Nie bez powodu.

Zaniepokoił go tor jazdy pirata drogowego, który jadąc „zygzakiem” zjeżdżał na przeciwny pas ruchu powodując zagrożenie. Jego styl jazdy od razu wydał się zgłaszającemu podejrzany i nasunął wątpliwości, czy kierowca tego pojazdu jest trzeźwy.

Postanowił to sprawdzić i gdy jadący przed nim pojazd zjechał w zatoczkę autobusową, wtedy zajechał mu drogę i wspólnie ze swoimi pasażerami podszedł do kierującego. Widząc w jakim stanie znajduje się osoba siedząca za kierownicą, natychmiast zaalarmowali policję.

Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 22-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

22-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Mieszkańcom powiatu brzeskiego za postawę godną naśladowania należą się podziękowania. Może właśnie dzięki ich reakcji pijany kierowca nie doprowadził do tragedii na drodze.

Co grozi za jazdę po pijanemu?

Kierowca, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, naraża się na odpowiedzialność karną nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Niezależnie od tego, zgodnie z kodeksem karnym, Sąd orzeka wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Kary drastycznie wzrastają w przypadku ponownego popełnienia takiego samego przestępstwa, np. świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym wzrasta dwukrotnie, do 10 tysięcy zł. Z kolei złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów stanowi odrębne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

comments powered by Disqus

Najnowsze