Wydarzenia

Protesty wyborcze w Bochni. Na środę zaplanowano rozprawę. Czy się odbędzie?

Mirosław CISAK

W środę 12 grudnia w Sądzie Okręgowym w Tarnowie ma odbyć się rozprawa dotycząca protestów wyborczych w sprawie II tury wyborów burmistrza Bochni. Nie jest jednak pewne, że ta sprawa będzie na wokandzie w tym terminie.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Przypomnijmy: dwóch mieszkańców Bochni złożyło protesty wyborcze w sprawie II tury wyborów burmistrza Bochni. Skarżący domagają się unieważnienia wyborów w obwodzie nr 1 i 2, bo według nich komisje wyborcze powinny wydłużyć czas głosowania z powodu paraliżu komunikacyjnego, który powstał po wypadku na autostradzie A4. Więcej na temat protestów wyborczych można przeczytać w tekście „Protesty ws. wyborów burmistrza Bochni”.

Pracownicy sądów na L4

Termin rozprawy wyznaczono na 12 grudnia, ale nie ma pewności, czy rozprawa się odbędzie.

Od poniedziałku trwa bowiem protest płacowy pracowników administracyjnych sądów w całej Polsce. Polega - podobnie jak to miało miejsce ostatnio w policji - na masowym dostarczaniu zwolnień lekarskich.

Jaka jest skala zjawiska? Nie wszędzie taka sama. W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Tarnowie ze 120 urzędników (sekretarki i protokolanci) do pracy nie przyszło 91. Z 17 wokand (po nawet kilkanaście spraw każda) 9 odwołano.

Protest wyborczy ma priorytet?

Natomiast w Sądzie Okręgowym w Tarnowie (tam rozpatrywany będzie protest wyborczy z Bochni) nie odwołano żadnej wokandy, ale do pracy nie przyszło 15 urzędników.

Nie wiadomo jak będą wyglądały kolejne dni i czy również w tej jednostce epidemia się nie rozwinie, dlatego dopiero w dniu rozprawy będzie wiadomo, czy posiedzenie sądu się odbędzie.

Odwołanie rozprawy ws. protestów wyborczych wydaje się jednak mało prawdopodobne, bo protesty wyborcze traktowane są priorytetowo.

- Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego rozprawa musi się odbyć w terminie 30 dni od upływu terminu do wnoszenia protestu - powiedziała kilka tygodni temu w rozmowie z Bochnianin.pl sędzia Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Tarnowie.

W praktyce oznacza to, że sąd ma na zajęcie się tą sprawą czas do 19 grudnia.

* * *

Z naszych ustaleń wynika, że rozprawy w Sądzie Rejonowym w Bochni przebiegają bez zakłóceń.

Czytaj również:
Protesty ws. wyborów burmistrza Bochni
Wyznaczono termin rozprawy ws. protestów wyborczych

comments powered by Disqus

Najnowsze