Wydarzenia

Podsumowanie ETZT 2018 w Polsce. Jak wypadła Bochnia?

tim

16-22 września w Bochni i w wielu miastach na całym świecie odbył się szereg wydarzeń jakie przygotowane zostały w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2018. W tegorocznej edycji ETZT wzięło udział 160 polskich miast i gmin. Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji światowej, wyprzedzając m.in. takie państwa jak Francja, Niemcy czy Rosja. Był to także kolejny rekordowy rok dla całej kampanii. Swoje aktywności zarejestrowały 2692 miasta na całym świecie.

Z tej okazji zorganizowano w Bochni szereg działań. Wszystkie osoby, które dotarły na rowerach do wybranych miejsc mogły napić się pysznej kawy, a miłośnicy gier mogli wziąć udział w grze terenowej opartej o aplikację Pokémon Go i zdobyć nagrody za wytrwałość, które wręczył im na Rynku burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni odbyły się zajęcia poświęcone ochronie powietrza poprzez korzystanie z ekologicznych środków transportu. W zajęciach z Ekodoradcą Urzędu Miasta Bochnia uczestniczyło około 50 uczniów klas III.

21-22 września plac św. Kingi zamienił się w strefę aktywności i wypoczynku. Mieszkańcy mogli przekonać się jak może wyglądać ulica miejska bez ruchu samochodowego. Na wyłączonym z ruchu odcinku ustawione zostały „zielone zaułki” wyposażone w żywe rośliny, leżaki i ławki oraz specjalną wykładzinę, przypominającą trawnik. Miejsce to umożliwiło przechodniom chwilę relaksu i odpoczynku. W tym czasie odbywały się też zajęcia dla wszystkich mieszkańców Bochni.

W przypadający w sobotę 22 września Światowy Dzień Bez Samochodu komunikacja miejska BZK kursowała za darmo. Również w ten dzień na Rynku zainstalowane zostało miasteczko ruchu rowerowego, a w tzw. OZE Busie można było uzyskać informacje o ekologicznych sposobach ogrzewania domów.

30 listopada odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Polsce, w której wziął udział wiceminister Andrzej Bittel. Hasłem edycji ETZT 2018, którą na poziomie krajowym koordynuje Ministerstwo Infrastruktury, była „Multimodalność”, zaś mottem „Przesiadaj się i jedź!”.

W trakcie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów przedstawicielom miast i gmin jako podziękowanie za włożony wysiłek i zaangażowanie w organizację ETZT w swoich lokalnych społecznościach.

Wśród 47 najlepszych uczestników kampanii w Polsce znalazła się również Bochnia. Dyplom złotego uczestnika ETZT 2018 z rąk wiceministra Andrzeja Bittela odebrał Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Tomasz Ryncarz.

Jeszcze w grudniu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury: „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”. Początkiem roku ogłoszone zostaną wyniki kampanii prowadzonej przez Komisję Europejską i rozstrzygnięty zostanie konkurs o zasięgu europejskim. W obu konkursach bierze udział również Bochnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze