Wydarzenia

Unieważnienie wyborów w Starym Wiśniczu - szczegóły decyzji sądu

Mirosław CISAK

Jak już informowaliśmy Sąd Okręgowy w Tarnowie uznał skargę wyborczą dotyczącą nieprawidłowości przy głosowaniu na kandydatów na radnego Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu w okręgu nr 14 i unieważnił wybory w tym miejscu. - Uchybienie miało wpływ na wynik wyborczy - powiedziała w rozmowie z Bochnianin.pl sędzia Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay.com / licencja: CC0 Public Domain

W okręgu nr 14 walczyli Mirosław Chodur, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu kadencji 2014-2018, który zdobył 349 głosów, oraz Sławomir Błoniarz, na którego oddano 395 głosów (zdobył mandat).

W protokole komisji w Starym Wiśniczu (obsługiwała 3 okręgi) dotyczącym wyników głosowania w okręgu nr 14 przy „liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania” widnieje liczba 568. Natomiast przy „liczbie kart wyjętych z urny” 757. Oznacza to 189 dodatkowych kart. W uwagach o przypuszczalnej przyczynie różnicy podano: „189 kart wydano dla wyborców z innego okręgu, tj. 15, w którym nie przeprowadzono wyborów do rady gminy”. Wybory uznano jednak za ważne.

W poniedziałek sąd zdecydował o unieważnieniu wyborów w tym okręgu.

- W jednej z komisji wyborcom, którzy nie byli uprawnieni do głosowania, wydawano karty do głosowania w innym obwodzie. Po wyjęciu z urny wszystkich kart do głosowania okazało się, że oddana była większa liczba głosów niż uprawnionych do głosowania. To ewidentne naruszenie przepisów kodeksu wyborczego - powiedziała w rozmowie z Bochnianin.pl sędzia Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Tarnowie.

- Po przeliczeniu głosów okazało się, że różnica między tymi kandydatami to tylko 46 głosów, a nieuprawnionych było 189. Dlatego to uchybienie miało wpływ na wynik wyborczy - podkreśliła Irena Choma-Piotrowska.

Jednocześnie sąd zdecydował o wygaśnięciu mandatu radnemu Sławomirowi Błoniarzowi. Po uprawomocnieniu wyroku dalsze czynności - w tym rozpisanie nowych wyborów w okręgu nr 14 - będą podejmowali komisarz wyborczy i wojewoda małopolski.

comments powered by Disqus

Najnowsze