Wydarzenia

Opóźnienia przy rewitalizacji centrum Bochni

Mirosław CISAK

Wiadomo już, że wykonawcy rewitalizacji centrum Bochni nie uda się w zakładanym terminie zakończyć prac przewidzianych w pierwszym etapie. Do 20 grudnia br. przebudowana miała być ul. Solna, ul. Sutoris, ul. Dominikańska i ul. Św. Kingi. - Realnie termin jest zagrożony - przyznał w rozmowie z Bochnianin.pl burmistrz Stefan Kolawiński.

Zadanie „Rynek OD-NOWA” realizowane jest w 3 etapach:

Etap I - ul. Solna, ul. Sutoris, ul. Dominikańska, ul. Św. Kingi wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz wykonanie badań archeologicznych na płycie Rynku (termin do 20 grudnia 2018 r.);

Etap II - ul. Wąska i Rynek z pierzejami północną, południową i wschodnią wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną (termin do 31 grudnia 2019 r.);

Etap III - ul. Wolnica i ul. Mickiewicza wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną (termin do 15 maja 2020 r.).

Wiadomo już, że terminu dla etapu I nie uda się zachować.

- Realnie termin jest zagrożony. Widzimy jaka jest sytuacja. Przebudowywana jest ul. Solna i ul. Dominikańska, na której znaleziono ludzkie szczątki. W tak starym mieście jak Bochnia mogą zdarzyć się takie przypadki. W każdej takiej sytuacji będą zawiadamiane służby archeologiczne i będą prowadzone badania dotyczące miejsca, w którym pojawi się jakieś znalezisko. Trudno powiedzieć z jaką szybkością będą postępowały te prace - powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl burmistrz Stefan Kolawiński.

- Pojawił się również problem dotyczący terenu, który położony jest w pobliżu „Jubilatki”. Okazało się, że zabezpieczenia Babicy nie są wystarczające. Będziemy musieli prowadzić tam prace dodatkowe, które zabezpieczą to na wiele lat - przyznał Stefan Kolawiński.

Prace budowlane opóźniają również niespodziewane wydarzenia. W poniedziałek 26 listopada na ul. Solnej doszło do niebezpiecznej sytuacji.

- Z całą pewnością urwanie przez koparkę gazociągu nie należy do rzeczy bezpiecznych. To jest oczywiste. Firma, która wykonuje prace, nie do końca przewidziała możliwość natrafienia na instalacje. Zdarza się podczas robót, że instalacje są w innym miejscu niż zostały zinwentaryzowane. Przerwa w dostawie gazu nie była długa, trwała kilka godzin. Nie było ewakuacji. Przyjechało pogotowie gazowe i usunęło awarię - powiedział burmistrz Stefan Kolawiński.

Obecnie trwają rozmowy w sprawie przesunięcia terminu. - Natomiast byłoby bardzo nierozsądne planowe rozpoczynanie prac na odcinku pl. św. Kingi wzdłuż Bazyliki św. Mikołaja, bo zablokowałoby nam to miasto. Wtedy bylibyśmy w bardzo niekomfortowej sytuacji pod względem komunikacyjnym. Chciałbym, żeby najpierw te rozpoczęte prace zostały zakończone i wtedy można rozpocząć kolejne - stwierdził Stefan Kolawiński.

Według burmistrza prace przy ul. Solnej i Dominikańskiej powinny zakończyć się w tym roku.

Czytaj również:
Na ul. Dominikańskiej odkryto ludzkie szczątki

comments powered by Disqus

Najnowsze