Wydarzenia

Kiedy nowy starosta? To jeszcze trochę potrwa

Tomasz STODOLNY

Po dwóch turach wyborów znamy już wszystkich gospodarzy dziewięciu miast i gmin powiatu bocheńskiego. Ale kto pokieruje samorządem powiatowym? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze trochę poczekać. Według naszych nieoficjalnych informacji jest już jednak solidny kandydat na to stanowisko.

Nowego starostę wybiorą radni powiatowi. Teoretycznie powinno być pewne, że zostanie nim przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, bo PiS zdobył samodzielną większość w radzie powiatu (13 z 23 mandatów). Ale dotąd zza kulis dochodziły sygnały o wewnętrznych podziałach i tarciach w ramach "trzynastki" oraz o braku jednomyślności co do tego, kto konkretnie powinien kierować powiatem.

To dawało pole do spekulacji, że możliwa jest bardziej egzotyczna układanka z udziałem PSL (6 mandatów) i Naszej Wspólnej Sprawy (4 mandaty). Jednak na dziś taki scenariusz to political fiction. Według naszych nieoficjalnych informacji w miniony poniedziałek na spotkaniu PiS ustalono podział ról. Starostą ma zostać Michał Góra (36 lat, radny z Rzezawy, w poprzedniej kadencji był członkiem zarządu powiatu), wicestarostą Józef Mroczek (63 lata, wicestarosta w poprzedniej kadencji). Prawdopodobnie przewodniczącym rady zostanie Mariusz Zając (31 lat, radny w poprzedniej kadencji).

Oficjalnie nikt tych informacji nie potwierdza. Michał Góra w rozmowie z Bochnianin.pl ucina domysły: - Nie komentuję. Umówiliśmy się z radnymi, że do sesji nie będziemy komentować. Więc nic pan ode mnie nie wyciągnie.

Sesja rady powiatu, na której radni dokonają wyboru starosty, odbędzie się za około 2 tygodnie. Dlaczego dopiero wtedy? Bo kadencja 2014-2018 wygasa 16 listopada. Do tego czasu nie można przyjąć ślubowania od nowo wybranych radnych, bo mielibyśmy ich jednocześnie dwa "komplety".

Głosowanie nad wyborem starosty i składu prezydium rady powiatu zawsze budzi dreszczyk emocji bo... jest tajne. Dopiero jego wynik daje wiedzę i pewność na temat tego, czy zakulisowo nie doszło do jakichś zaskakujących "transferów".

comments powered by Disqus

Najnowsze