Wydarzenia

Forum Samorządów Uczniowskich: "Patriotyzm na miarę XXI wieku"

tim

W poniedziałek 29 października w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni odbyło się Forum Samorządów Uczniowskich powiatu bocheńskiego pod hasłem „Patriotyzm na miarę XXI wieku”. Celem spotkania było propagowanie w radosnej formie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Pierwszym elementem spotkania była prelekcja o czasach, kiedy Polska powracała na mapy Europy. Tą część przygotowali członkowie Projektu Rekonstrukcyjnego „Rosja w ogniu”. Grupa ta zajmuje się odtwarzaniem formacji z czasów I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, głównie rosyjskich, ale nie tylko (tym razem członkowie projektu wystąpili w mundurach legionowym, pruskim i austro-węgierskim).

Rok 2018 to czas, w którym świętujemy 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji warto także spojrzeć dalej w przeszłość, gdyż to co udało się osiągnąć jesienią 1918 roku, to wynik dążeń kilku pokoleń Polaków. Dlatego też opowieść o tym, co wydarzyło się przed 100 laty rozpoczęła się o wiele wcześniej, a mianowicie od przypomnienia historii prób ocalenia od upadku Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

- Następnie, przez historię Powstań Narodowych w XIX wieku dotarliśmy do roku 1914 i „Wielkiego wybuchu” w Europie. Podczas prelekcji omówione zostały koncepcje walki zbrojnej, ale także politycznej o Sprawę Polską. Oczywiście wydarzenia roku 1918 nie były ostatnim punktem wykładu - następnie omówiona została walka o granice II RP. Ostatnim, najbardziej „luźnym” punktem, było omówienie umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia armii krajów zaborczych oraz odrodzonego Wojska Polskiego. Każdy z przywiezionych elementów umundurowania mógł być dokładnie obejrzany i przymierzany. Największym zainteresowaniem cieszyło się oczywiście uzbrojenie - relacjonują organizatorzy spotkania.

Kolejnym elementem były testy historyczne wzorowane na znanych i lubianych teleturniejach telewizyjnych takich jak: „Kocham Cię Polsko”, „Jaka to melodia” oraz „Koło fortuny”, dzięki czemu w atrakcyjnej i nieco innej formie sprawdzona została wiedza uczestników na temat niepodległej Polski.

Następnie uczniowie zmierzyli się z krzyżówkami patriotycznymi, jak również mieli za zadanie przygotować życzenia dla Polski w formie graficznej. Świętowanie tak ważnej rocznicy nie mogło obejść się bez tortu, którego degustacja przy dźwiękach patriotycznych melodii w nowoczesnych wersjach zakończyła spotkanie w ramach Forum Samorządów Uczniowskich.

Organizatorkami spotkania były: dyrektor II LO Edyta Mierzwińska, opiekun samorządu II LO Katarzyna Sarlej-Bieżychudek oraz pedagog II LO Maria Włudyka, a aktywnymi uczestnikami przedstawiciele wszystkich bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych.

comments powered by Disqus

Najnowsze