Wydarzenia

Urząd Miasta Bochnia z windą dla niepełnosprawnych - ZDJĘCIA

Mirosław CISAK

We wtorek uroczyście otwarto nowo wybudowaną windę w bocheńskim magistracie. Montaż urządzenia wraz z niezbędnym remontem kosztował ok. 544 tys. zł. Winda została zainstalowana głównie z myślą o niepełnosprawnych, ale będzie służyła też osobom starszym, czy rodzicom z wózkami.

O konieczności budowy windy w bocheńskim magistracie mówiono już od 2015 roku. Wkrótce okazało się, że potrzebna jest zmiana punktowa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po pokonaniu tej trudności w budżecie miasta na 2017 r. zapisano 150 tys. zł i wydawało się, że inwestycja doczeka się realizacji, ale miasto nie otrzymało dofinansowania w spodziewanej wysokości. Dlatego prace przełożono na 2018 rok.

Windę wykonano przy wejściu od dziedzińca, w południowym skrzydle magistratu. Montaż urządzenia nie oznacza niestety całkowitej dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych.

- Komunikujemy pierwsze i drugie piętro, natomiast niestety na razie nie komunikujemy tego rejonu, który obejmuje w urzędzie kasy. Myślimy o tym w jaki sposób coś dalej zrobić, żeby ta komunikacja była pełna - przyznał Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni. - Budowa windy przy współfinansowaniu zarządu województwa małopolskiego wpisuje się w szerszy kontekst wykorzystywania środków unijnych dla poprawy jakości życia mieszkańców Bochni - dodał.

Przy okazji montażu windy w całym urzędzie wymieniono również drzwi do pokojów na szersze, umożliwiające wjazd osobom na wózkach.

- W imieniu wszystkich niepełnosprawnych, którzy mieli cokolwiek do czynienia z tutejszym urzędem, dziękuję panu burmistrzowi i wielu osobom, które przyczyniły się do tego, że ta winda w końcu powstała. Jest to pierwszy budynek użyteczności publicznej na terenie miasta Bochni i powiatu bocheńskiego dostępny dla osób niepełnosprawnych - powiedział Izydor Puścizna, prezes Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych.

Koszt inwestycji to 544 071,55 zł. Wykonawcą prac był Zakład Usługowy Remontowo Budowlany Jan Palej z Bochni.

comments powered by Disqus

Najnowsze