Wydarzenia

Wybory 2018: Bocheńskie Porozumienie zaprezentowało swój program

Mirosław CISAK

W poniedziałek Komitet Wyborczy Wyborców Bocheńskie Porozumienie przedstawił swój program wyborczy. Wśród postulatów jest m.in. referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej, rozpoczęcie działań mających na celu połączenie gminy i miasta Bochnia, czy budowa Centrum Bibliotecznego z nowoczesną salą kinowo-koncertową.

Na zdjęciu Karol Klima - jeden z liderów Bocheńskiego Porozumienia, obecny wiceprzewodniczący bocheńskiej rady miasta.

- Zalążkiem naszego komitetu był klub radnych Bocheńskie Porozumienie, który powstał w maju br., złożony przez radnych Zbigniewa Włosińskiego, Roberta Żelichowskiego i moją osobę. Głównym założeniem naszego młodego, bezpartyjnego komitetu, miała być alternatywa dla komitetów utworzonych przez partie polityczne, jak również organizacji i osób, które już od dłuższego czasu goszczą na naszej lokalnej scenie politycznej - powiedział na wstępie Karol Klima, pełnomocnik wyborczy KWW Bocheńskie Porozumienie.

- Można powiedzieć, że nasz komitet to młodość i doświadczenie. Rzeczywiście tak jest, bo wśród osób, które mają już doświadczenie samorządowe, życiowe lub społeczne, jest wiele młodych osób. Jest naprawdę sporo osób, które po raz pierwszy ubiegają się o mandat radnego Rady Miasta Bochnia. Mam nadzieję, że będzie to dostrzeżone przez naszych wyborców i osiągniemy dobre wyniki w nadchodzących wyborach samorządowych - przyznał Karol Klima, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bochnia kończącej się kadencji (kandyduje w okręgu nr 4).

Program Bocheńskiego Porozumienia podzielony jest na trzy obszary:

1) Rozwój gospodarczy, infrastruktura i gospodarka komunalna;
2) Bezpieczeństwo i zdrowie;
3) Edukacja, kultura, sport i turystyka.

Poszczególne założenia programowe przedstawili kolejno Robert Żelichowski (radny obecnej kadencji, przewodniczący komisji kultury, kandyduje w okręgu nr 1), Zbigniew Włosiński (radny obecnej kadencji, przewodniczący komisji prawa i spraw obywatelskich, kandyduje w okręgu nr 3) i Barbara Krawczyk (kandyduje w okręgu nr 1).

W bloku „rozwój gospodarczy, infrastruktura i gospodarka komunalna” zawarto następujące postulaty:

1. Przyspieszenie prac nad uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta;
2. Budowa drogi Śródmiejskiej, dzięki czemu w znacznym stopniu rozwiązane zostaną problemy parkingowe i komunikacyjne w centrum miasta;
3. Doprowadzenie do końca budowy drogi KN-2 w rejonie os. Niepodległości, a także przedłużenie jej do strefy przemysłowej przy ul. Partyzantów i wzdłuż rzeki Raba z doprowadzeniem do drogi wojewódzkiej nr 965 w rejonie mostu w Proszówkach;
4. Budowa łącznika autostradowego między węzłem a drogą krajową nr 94, z uwzględnieniem uwag mieszkańców;
5. Wyprowadzenie drogi wojewódzkiej z centrum miasta;
6. Rewitalizacja Plant Salinarnych;
7. Jeden spójny system komunikacji autobusowej oraz bezpłatne przejazdy autobusami miejskimi dla mieszkańców Bochni;
8. Preferencyjne stawki dla osób prowadzących w centrum działalność w sferze kultury i sztuki;
9. Budowa parkingu w rejonie dworca PKP i przystanku przesiadkowego dla autobusów dalekobieżnych;
10. Sukcesywne przejmowanie od Tauronu sieci oświetlenia miasta i wprowadzenie systemu energooszczędnego typu LED;
11. Rozpoczęcie działań mających na celu połączenie Gminy Miasto Bochnia i Gminy Bochnia gwarantujących dynamiczny rozwój scalonych jednostek samorządowych.

Bezpieczeństwo i zdrowie” to:

1. Przyspieszenie wprowadzania programu ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza – walka ze smogiem;
2. Przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej, przekazania policji jej uprawnień i dofinansowania;
3. Likwidacja barier architektonicznych oraz komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych;
4. Rozbudowa monitoringu miejskiego i zapewnienie jego całodobowej obsługi.

Natomiast „edukacja, kultura, sport i turystyka” to:

1. Uruchomienie samorządowych przedszkoli w tych rejonach miasta, gdzie są takie potrzeby;
2. Budowa Centrum Bibliotecznego z nowoczesną salą kinowo-koncertową;
3. Użyczenie pomieszczeń dla Szkoły Muzycznej II stopnia;
4. Utworzenie Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku dla osób starszych;
5. Kompleks sportowo-rekreacyjny w Chodenicach: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, otwarte baseny;
6. Wsparcie działalności bocheńskich chórów, orkiestr i zespołów – wizytówek miasta;
7. Wspólna strategia turystyczna z Kopalnią Soli Bochnia, uwzględniająca obsługę turystów szybem Sutoris;
8. Pomoc w działalności klubów sportowych;
9. Uruchomienie świetlic dla dzieci i młodzieży na największych bocheńskich osiedlach;
10. Współpraca z sektorem NGO i wdrażanie metod zwiększających „przebicie” oddolnych inicjatyw.

- Myślę, że ten przedstawiony w skrócie program jest realny do zrealizowania w ciągu najbliższych pięciu lat, tak żebyśmy mogli swobodnie pod koniec kadencji spojrzeć w oczy naszym wyborcom i żebyśmy nie musieli przepraszać za to, że czegoś nie udało się zrealizować - powiedział Karol Klima, pełnomocnik wyborczy BP.

Bez kandydata na burmistrza

Bocheńskie Porozumienie wystawiło swoich kandydatów do rady miasta we wszystkich czterech okręgach wyborczych na terenie Bochni (listę wszystkich kandydatów można zobaczyć TUTAJ). Jak już informowaliśmy (link do tekstu TUTAJ) komitet nie zdecydował się na wystawienie swojego kandydata na burmistrza Bochni.

- Jesteśmy młodym ugrupowaniem. Bochni potrzebny jest dobry manager, który poprowadzi to miasto w kierunku znacznego rozwoju. Nie zdecydowaliśmy się wystawić takiego kandydata, ponieważ osoby, którym proponowaliśmy, o których myśleliśmy, że są dobrymi fachowcami, nie przyjęły tej propozycji. Stąd też wystawianie kogoś na siłę jest naszym zdaniem niedorzeczne - powiedział zapytany ponownie o tę kwestię Karol Klima.

Pełnomocnik BP odpowiedział również na pytanie: czy komitet zamierza poprzeć któregoś z kandydatów na burmistrza Bochni? - Nie będziemy wspierać, ani popierać żadnego z obecnych kandydatów. Nie było też rozmów podejmowanych w tym zakresie. Każdy będzie głosował według własnego uznania, według własnego sumienia. Taką podjęliśmy decyzję. Przynajmniej, jeśli chodzi o pierwszą turę to tak to będzie wyglądało - odpowiedział Karol Klima.

comments powered by Disqus

Najnowsze