Wydarzenia

Burmistrz Bochni chce budować parkingi dźwigowe w centrum miasta

Mirosław CISAK

Jednym z punktów programu wyborczego Stefana Kolawińskiego na lata 2018-2023 jest budowa parkingów typu Smart Parking w partnerstwie publiczno-prywatnym. Z koncepcją takiego parkingu przy dworcu kolejowym radni mieli okazję zapoznać się dwa lata temu, ale obecny burmistrz w przypadku wygranej zamierza zainstalować automatyczne parkingi w samym centrum Bochni.

Smart Parking to rozwiązanie, które na małej przestrzeni pozwala na zaparkowanie większej liczby pojazdów.

- Bochnia jest miastem o średniowiecznej zabudowie, co oznacza, że praktycznie rzecz biorąc nie zburzymy tego co jest, nie wybudujemy nowych, wygodnych ulic, tylko musimy się do tej pięknej zabudowy dopasować. Proponuję rozwiązanie nietanie, bo ono będzie w założeniu drogie, ale wykorzystujące - przepraszam za takie trywialne określenie - każdą dziurę w mieście - powiedział w czwartek podczas konwencji wyborczej Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

- Proszę sobie wyobrazić urządzenie dźwigowe do parkowania samochodów, gdzie samochody wjeżdżają na 2 miejsca, ale tych samochodów może się zmieścić powiedzmy 16. Więc tak sobie wyobrażam budynek, który jest praktycznie do wyburzenia. Wyobrażam sobie, że możemy tam zrobić fundament, który jest tylko wymagany, podłączenie prądu - nawiasem mówiąc urządzenia cicho pracują - i stawiamy coś takiego co będzie miało kształt budynku, bo elewacja ma dowolną formę. Tam sobie samochód wjeżdża, jak trzeba to go można ściągnąć przyciskiem albo komórką w pół minuty na dół i wyjeżdżamy - mówił Stefan Kolawiński.

- Proponuję rozwiązania typu Smart Parking w partnerstwie publiczno-prywatnym. Miasto ma teren, miasto ten teren użycza na określony czas. Prywatny inwestor instaluje urządzenia, pobiera opłaty np. przez 25-30 lat w zależności od tego jak zostanie zawarta umowa i po tym okresie ten parking staje się własnością miasta. To są rozwiązania coraz powszechniej stosowane. Wydaje mi się, że ze względu na tę ciasnotę, o której mówiłem, na ograniczoność miejsca, Bochnia powinna się tym żywotnie zainteresować - stwierdził Stefan Kolawiński.

Z koncepcją smart parkingu przy dworcu kolejowym radni mieli okazję zapoznać się dwa lata temu. Relację można zobaczyć TUTAJ.

comments powered by Disqus

Najnowsze