Wydarzenia

Bochnia: Święto Batalionu i 100. rocznica powstania 2. pułku Strzelców Podhalańskich - ZDJĘCIA

Tomasz STODOLNY

W sobotę w Bochni odbyło się Święto Batalionu, połączone z obchodami 100. rocznicy utworzenia 2 pułku Strzelców Podhalańskich. Nieprzypadkowo te duże uroczystości zorganizowano właśnie w naszym mieście.

Równo 100 lat temu, 31 października 1918 r. batalion zapasowy 32 austriackiego pułku obrony krajowej, stacjonujący w Bochni, został opanowany przez służących w nim żołnierzy narodowości polskiej. Jednostkę w listopadzie, już po odzyskaniu niepodległości, przemianowano na 2 Pułk Strzelców Podhalańskich.

Dowództwo nad pułkiem objął mjr Jerzy Kazimierz Dobrodzicki, który dzięki dużej przychylności ze strony rodaków zorganizował dowództwo, batalion zapasowy oraz kompanie strzeleckie. Zaraz po sformowaniu pułk ruszył na front wojny polsko-ukraińskiej, gdzie wsławił się m.in. w obronie Lwowa.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń rzeszowski 21 Batalion Logistyczny z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich stał się spadkobiercą tradycji bojowych tej jednostki, a major Dobrodzicki został jego oficjalnym patronem.

comments powered by Disqus

Najnowsze