Wydarzenia

Podsumowanie "Weekendu z zabytkami": Ok. 6700 zwiedzających - ZDJĘCIA

tim

Kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu, bogatemu programowi „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Oprócz wyjątkowych miejsc, ciekawej historii regionu, uczestnicy mogli zasmakować kuchni regionalnej, udać się na spacer historyczny lub wziąć udział w rajdzie rowerowym. Ten autorski projekt powiatu bocheńskiego realizowany jest od 11 lat, a od 4 lat odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Największym zainteresowaniem cieszyła się kopalnia soli. Pomimo tego, iż była częściowo płatna, pod ziemię zjechało prawie 900 osób. Moda na zwiedzanie winnic dotarła również w nasz region, czego dowodem były tłumy, które przewinęły się przez winnice w Łazach (zwiedziło ją 800 osób) i Chronowie (250).

Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle wśród małych i tych trochę większych Muzeum Motyli (650 osób) i spotkanie z pasjonatem i kolekcjonerem motylich okazów Jackiem Kobielą. Kościółek św. Leonarda w Lipnicy odwiedziło prawie 350 osób, tyle samo zobaczyło ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, znajdujące się na terenie Zakładu Karnego. Dzięki wykonanej przez jednego z osadzonych makiecie, zwiedzający mogli się przekonać jak wyglądało to miejsce w XVII wieku, jak również posłuchać o założycielu i fundatorze klasztoru Stanisławie Lubomirskim.

Z weekendowego programu chętnie wybierano spacery tematyczne, a było ich nie mało. Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego zabrała uczestników Zofia Sitko, ze Stanisławem Mrozem można było podążać szlakiem żydowskim, a z Iwoną Zawidzką odwiedzić cmentarze żydowskie w Bochni i Nowym Wiśniczu. Z Renatą Jonak można było przenieść się w odległe czasu i posłuchać o historii Wiśnicza oraz najważniejszych zabytkach architektonicznych miasta. Spacerem na Kamienie Brodzińskiego można było się wybrać z Katarzyną Matras, a Beata Sowa zabrała przybyłych m.in. szlakiem świętych.

Ciekawy wykład zaproponowało Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, gdzie zaprezentowała się Pamela Grajny opowiadając o trudnej sztuce konserwacji zabytków, czyli jednym z najważniejszych zadań w opiece nad nimi.

Grupa nauczycieli z Małopolski odwiedziła Muzeum Motyli w Bochni, miejsce rozbicia Liberatora w Nieszkowicach Wielkich, kościół w Rozdzielu oraz cmentarz wojenny na wzgórzu Jastrząbka nr 357, na koniec udali się na warsztaty historyczno-kulinarne we Frankówce Małej.

Łącznie z propozycji weekendowego zwiedzania, w tym roku skorzystało około 6700 osób, m.in. z Wrocławia, Mielca, Krakowa czy Tarnowa.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć kolejny udany weekend, a dzięki wyjątkowym osobom, które angażują się w organizację tego wydarzenia, mogę śmiało potwierdzić, że są kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z zabytkami. Dziś przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom kultury, bo bez nich nie byłoby to możliwe - podsumowuje Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni, Frankówka Mała, Muzeum Książki Kucharskiej w Chrostowej, Winnica w Łazach.

comments powered by Disqus

Najnowsze