Wydarzenia

"Naukobus" przyjedzie do Rzezawy

tim

Centrum Nauki Kopernik w swojej mobilnej wersji zawita w najbliższy czwartek i piątek do Rzezawy. W sali gimnastycznej szkoły podstawowej będzie stacjonował specjalny „Naukobus”, gdzie będą prezentowane ciekawe i niezwykłe zjawiska naukowe.

Dzięki kilkunastu stacjom badawczym dzieci oraz wszystkie pozostałe osoby, które odwiedzą to nowoczesne laboratorium mobilne, będą mogły się przekonać, że nauka fascynuje, bawi, rozwija i niesamowicie wciąga. Pomagać zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżać prezentowane zjawiska będą wykwalifikowani edukatorzy.

Wśród przygotowanych doświadczeń naukowych będzie m.in. możliwość przekonania się jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu wirtualnemu krzesłu. Można będzie ponadto przetestować uwięzioną piłkę, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany zostanie także „Poradnik młodego naukowca”. Są to propozycje różnych doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu, co pozwala dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

Prezentacja niezwykłych zjawisk naukowych odbędzie się w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie w czwartek 13 września w godz. 10-18 oraz w piątek w godz. 8-14. W związku z tym, że jest ona przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży, skorzystają z niej wszystkie szkoły i przedszkola z terenu gminy Rzezawa. Pozostali mieszkańcy gminy chcący odwiedzić to niezwykłe miejsce będą mieli taką możliwość w czwartek od godz. 16 do 18. Wstęp jest darmowy. Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej zachęca do licznego udziału w tym wydarzeniu.

Przyjazd „Naukobusa” do Rzezawy jest możliwy dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dużą rolę w organizacji tego przedsięwzięcia odegrał również Stanisław Bukowiec, przewodniczący rady nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego.

comments powered by Disqus

Najnowsze