Wydarzenia

Nowy kościół i parafia w Proszówkach. W niedzielę uroczystości

Tomasz STODOLNY

W niedzielę 2 września o godz. 11:00 w podbocheńskich Proszówkach odbędzie się poświęcenie i erygowanie nowej parafii pw. Matki Bożej Pięknej Miłości. To duże wydarzenie dla lokalnej społeczności, bo o budowę kościoła mieszkańcy wsi zabiegali od lat.

Ks. Stanisław Kania od niedzieli będzie proboszczem nowo powstałej parafii.

Mieszkańcy Proszówek należeli dotąd do parafii Krzyżanowice, a do kościoła chodzili na drugi brzeg rzeki Raby. O wyodrębnieniu nowej parafii zdecydował biskup tarnowski w obliczu zmian demograficznych. W ciągu 30 lat podwoiła się liczba parafian w parafii Krzyżanowice, ale przybywało ich głównie w Proszówkach - kiedyś było tam 600 osób, teraz to ponad 2000 ludzi (cała parafia liczy obecnie ponad 3 tys. osób).

Dlatego siedem lat temu biskup skierował do parafii Krzyżanowice wikarego ks. Stanisława Kanię, któremu powierzono misję budowy kościoła i parafii w sąsiednich Proszówkach.

Była to decyzja bardzo oczekiwana przez lokalną społeczność. Ks. Stanisław wspomina: - Ludzie bardzo chceli tego kościoła. Mówili: jest szkoła i to duża, jest basen, jest przychodnia, jest gospoda, ostatnio także stacja paliw, tylko kościoła brakuje. Z danych zebranych podczas chodzenia po kolędzie wynikało, że 94 proc. deklarowało, że chce nowej parafii i będzie ją wspierać datkami.

Grunt pod budowę przekazało miejscowe kółko rolnicze (56 arów), parafia dokupiła jeszcze sąsiednie działki (26 arów). Powstał kościół (pojemność: 450 miejsc siedzących, ze stojącymi zmieści się 800-900 ludzi), plebania (jeszcze nie w pełni ukończona) oraz obszerny parking dla wiernych przybywających na msze.

Ks. Stanisław Kania podkreśla ogromne zaangażowanie mieszkańców Proszówek. - Chciałbym podziękować wszystkim ludziom dobrego serca, za ofiarę, za modlitwę, za zaangażowanie - to jest ich dzieło. Szczególne słowa podziękowania ma dla członków komitetu budowy kościoła (Henryk Kołdras, Franciszek Pajor i Krystyna Chudy), nie zapomina też o życzliwości władz i urzędników gminnych oraz powiatowych (zarówno tej, jak i poprzedniej kadencji).

W najbliższą niedzielę ks. Stanisław Kania oficjalnie zostanie proboszczem nowej parafii. A już tydzień później odbędzie się tutaj odpust ku czci jej patronki - Matki Bożej Pieknej Miłości.

comments powered by Disqus

Najnowsze