Wydarzenia

Śmieci: Ekombud już działa na Smykowie

Tomasz STODOLNY

Od dwóch tygodni śmieci zmieszane odbierane od mieszkańców Bochni nie są już odwożone i przeładowywane w punkcie przy ul. Partyzantów, ale dzieje się to w nowej instalacji firmy Ekombud, wybudowanej na Smykowie. Do końca roku w drugiej hali ma ruszyć sortownia odpadów.

Śmieciarki Ekombudu i Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych (firmy działając w konsorcjum wspólnie realizują kontrakt na odbiór odpadów m.in. z terenu miasta) docierają tutaj jeżdżąc przez BSAG. Przywożone są tu śmieci zmieszane (z kubłów), które następnie przeładowywane są do większych kontenerów i wywożone do tzw. RIPOK-ów (Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych).

Dotąd cały ten proces odbywał się przy ul. Partyzantów. Teraz został przeniesiony na obrzeża miasta (śmieciarki zniknęły z ruchliwego skrzyżowania przy Galerii Rondo), a dodatkowo realizowany jest pod dachem, wewnątrz specjalnie przygotowanej do tego hali (rampy, zsypy itp.).

W sąsiedniej, znacznie większej hali, ma być zainstalowana nowoczesna sortownia odpadów (metal, szkło, plastik, papier) - czyli tego, co mieszkańcy wrzucają do kolorowych worków. Właściciele spółki planują, że instalacja ruszy pod koniec roku. Do tego czasu sortowanie i sprasowywanie odpadów będzie odbywać się jeszcze tak jak dotąd, przy ul. Partyzantów.

comments powered by Disqus

Najnowsze