Wydarzenia

IMGW ostrzega przed upałem

tim

Po kilku dniach dość przyjemnej pogody, wracają upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu bocheńskiego ostrzeżenie 2. stopnia. Obowiązuje od 8 sierpnia godz. 11:30 do 10 sierpnia godz. 20:00.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Ostrzeżenie 2. stopnia wydane przez IMGW dla powiatu bocheńskiego dotyczące upału (prawdopodobieństwo 90%) obowiązuje od 8 sierpnia godz. 11:30 do 10 sierpnia godz. 20:00.

Komunikat brzmi: „Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C”.

Czytaj również:

Upały. Lekarz radzi: „Lepiej nie wychodzić z domu”

* * *

IMGW stosuje trzystopniową skalę określania zagrożeń. Co oznaczają poszczególne stopnie?

1 - „Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

2 - „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych”.

3 - „Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” (źródło: pogodynka.pl/ostrzezenia).

comments powered by Disqus

Najnowsze