Wydarzenia

Ekombud pokazuje swój nowoczesny zakład na Smykowie - WIDEO

Szansa na oszczędność dla bochnian

tim

Artykuł promocyjny

27 lat na rynku bocheńskim. Działalność w dwóch obszarach: budowa kontenerów oraz gospodarka odpadami komunalnymi. Zatrudnienie: 70 osób. Jednak dla wielu Ekombud to „tajemnicza” inwestycja na Smykowie. Wokół nowo powstającego, nowoczesnego zakładu przy ul. Krzyżanowickiej powstało wiele mitów i niedomówień.

Przede wszystkim nowa infrastruktura to nowe, lepsze standardy w procesie mądrej gospodarki odpadami.

Obecnie budowany zakład dalece odbiega od wyobrażeń ludzi o tego typu działalności.

W dziedzinie zarządzania odpadami przez ostatnie dekady nastąpił niezwykle szybki rozwój technologii i usprawniania procesu segregacji. Nowa inwestycja spełnia standardy, które w większości krajów europejskich są już dziś normą, ale w naszym kraju tak budowane przedsiębiorstwa są nowością.

Duży nacisk firma położyła na zabezpieczenia, co spowoduje, że prowadzona działalność nie będzie uciążliwa dla otoczenia. Fakt, że wszystkie działania będą odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach daje pewność, że niedogodności takie jak np. odory, są po prostu eliminowane. Na zewnątrz zakładu nie będą składowane żadne śmieci. Dlatego obawy przed zagrożeniami charakterystycznymi dla składowisk i wysypisk śmieci, takimi jak gryzonie czy choroby zakaźne są bezpodstawne. Na całej powierzchni placu wylana jest 25 centymetrowa warstwa betonu, aby wyeliminować zagrożenia związane z odciekami.

To tylko kilka elementów wyróżniających nowy zakład. Warto dodać także, że samochody wożące odpady, będą poruszały się drogami Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej i wyjeżdżały poza teren Bochni bezpośrednio na autostradę. Dodatkowo budynki firmy staną się „naturalnym” ekranem oddzielającym osiedla od ruchliwej autostrady.

Należy pamiętać, że Ekombud to nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim ludzie tworzący firmę. Codzienna praca i wspólny wysiłek pozwoliły na szybki rozwój zakładu. Nowy zakład to również nowe miejsca pracy.

Nowo powstające przedsiębiorstwo ma jednak przede wszystkim służyć mieszkańcom. W jaki sposób?

- Każdy z mieszkańców będzie mógł przyjść do naszego zakładu i zostawić tu odpady. Wiele osób pyta nas o tego typu możliwość. Z przyjemnością pomożemy w rozwiązaniu takich problemów oraz podpowiemy jak odpowiednio sortować odpady. Dodatkowo biorąc pod uwagę zobowiązania Polski dotyczące osiągnięcia poziomu recyklingu (do końca 2020r. ma on wynieść 50%, a obecnie w Bochni jest to około 22%) to tego typu zakład jest niezbędnym elementem „łańcucha recyklingowego”. Nieosiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu łączy się z dużymi karami. Te kary to znaczący ubytek w portfelu każdego mieszkańca Bochni. Możemy wspólnie tego uniknąć – mówi prezes i współwłaściciel firmy Mariusz Skowronek.

Ekombud w codziennej działalności wciela w życie zasady zrównoważonego rozwoju. Stąd też duży nacisk władz firmy na działania proekologiczne chroniące środowisko naturalne.

- Na terenie zakładu docelowo będzie znajdować się proekologiczna ścieżka edukacyjna. W ramach autorskiego programu „Eko-akademia 2030“ Ekombud rozpocznie w roku szkolnym 2018/2019 działania edukacyjne dla szkół. Celem programu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży problematyki związanej z ochroną środowiska poprzez właściwą segregację odpadów - dodaje prezes Ekombud.

Zobacz też: Rewolucja recyklingowa: 4 mln zł kary dla Bochni? - WIDEO

Najnowsze