Wydarzenia

Bochnia: Nowy proboszcz parafii Św. Pawła Apostoła. Ks. Jan Nowakowski odchodzi na emeryturę

Tomasz STODOLNY

We wtorek 12 czerwca biskup tarnowski Andrzej Jeż oficjalnie dokonał zmian personalnych w 19 parafiach, mianując 18 nowych proboszczów. Nowego gospodarza będzie miała m.in. parafia Św. Pawła Apostoła w Bochni - dotychczasowy proboszcz ks. prałat Jan Nowakowski odchodzi na emeryturę.

Nowym proboszczem parafii został ks. dr Leszek Rojowski, pełniący dotąd funkcję wicerektora tarnowskiego seminarium duchownego.

- Jestem wdzięczny księdzu biskupowi za zaufanie - powiedział po odebraniu nominacj ks. Leszek Rojowski. - Bardzo się cieszę, że ksiądz prałat zostaje w Bochni, to jest moja wielka radość, i bardzo liczę na jego pomoc, jego wsparcie, jego doświadczenie. Chcę już dzisiaj bardzo serdecznie pozdrowić parafian Św. Pawła w Bochni i zapewnić, że pamiętam o nich w modlitwie już dziś, o wszystkich, starszych, młodszych, najmłodszych.

* * *

Ksiądz prałat Jan Nowakowski jest związany z Bochnią od blisko 44 lat, najpierw pracując jako wikariusz w Bazylice św. Mikołaja, gdzie pełnił posługę kapelana w szpitalu powiatowym im. bł. Marty Wieckiej, a następnie został mianowany budowniczym kościoła pod wezwaniem św. Pawła Apostoła w Bochni obejmując funkcję proboszcza tejże parafii.

Na przestrzeni lat kościół św. Pawła stał się miejscem sprzyjającym obchodom uroczystości patriotycznych, miejscem modlitewnych spotkań przedstawicieli grup zawodowych i społecznych Bocheńszczyzny.

Z jego inicjatywy wybudowano przedszkole parafialne, które służy wielu bocheńskim rodzinom, a na bocheńskim cmentarzu św. Rozalii powstał pomnik dziecka utraconego.

Przy zaangażowaniu proboszcza Jana Nowakowskiego przy parafii była prowadzona również świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci i młodzieży prowadząca zajęcia i pomoc dla dzieci, obecnie działa klub sportowy Pawełki, skupiający dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Wyróżniony tytułem Kapelana Jego Świątobliwości, Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia. Niedawno odebrał tytuł Bene Meritus ("wielce zasłużony") dla Powiatu Bocheńskiego.

comments powered by Disqus

Najnowsze