Wydarzenia

Wystąpili podczas święta EMMESS w Saarlouis

tim

źródło: informacja prasowa

Kuba Nowakowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni i Jan Kubas z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni wystąpili podczas święta EMMESS w Saarlouis. To nagroda za zwycięstwo na Festiwalu EINklang II w Dillinger Lokschuppen w 2017 roku, podczas którego reprezentowali powiat bocheński.

Utalentowani muzycznie uczniowie bocheńskich szkół zaśpiewali dwa utwory - „Cichosza” Grzegorza Turnaua oraz „The Sound of Silence” z repertuaru duetu Simon and Garfunkel.

- Ten występ to efekt współpracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który jest organizatorem Festiwalu „Integracja malowana dźwiękiem” oraz szkół specjalnych z powiatu Saarlouis - mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Kilkukrotna wizyta partnerów z Saarlouis na bocheńskim festiwalu zaowocowała powieleniem projektu „Integracja malowana dźwiękiem” w Niemczech. Po raz pierwszy zorganizowano go w ramach obchodów 200-lecia Powiatu Saarlouis w 2016 roku. Festiwal został nazwany „EINklang”, czyli „jeden dźwięk”. Przyświeca mu ta sama idea integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami, a główna kategoria to „integracyjne duety muzyczne”.

- Niemiecka edycja festiwalu odbywa się w pięknym miejscu, nieistniejącej lokomotywowni, która została zaadaptowana na salę koncertową. Zainteresowanie mieszkańców jest ogromne. Zdecydowanie większe niż w Bochni, mimo, że wydarzenie w Niemczech jest biletowane - mówi Jerzy Turek, wicedyrektor SOSW.

W ubiegłym roku Festiwal EINklang II wygrali bocheńscy uczniowie. Teraz w nagrodę zaśpiewali podczas święta EMMESS w Saarlouis. Kolejna edycja Festiwalu EINklang odbędzie się 27 października 2018 roku, na którym na pewno nie zabraknie uczestników z powiatu bocheńskiego.

- Gratuluje występu na festiwalu i dziękuję za wspaniałą promocję naszego powiatu, niestety nie mogłem towarzyszyć młodym ludziom, ale słyszałem, że występ ich był na najwyższym poziomie. Można się tylko cieszyć, że jesteśmy wzorem do naśladowania dla naszych niemieckich partnerów, a nasza współpraca kwitnie - podsumowuje Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

comments powered by Disqus

Najnowsze