Wydarzenia

Od lipca pensja burmistrza, wójta i starosty w dół

Tomasz STODOLNY

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie, które obniża o 20 proc. wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.

- Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

* * *

Według nowego rozporządzenia wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach z liczbą mieszkańców 15-100 tysięcy powinno kształtować się w przedziale 3600 - 4800 zł, a maksymalny poziom ich dodatku funkcyjnego to 2100 zł. To oznacza, że pensja burmistrza Bochni i wójta gminy Bochnia wynosić będzie 5700 - 6700 zł.

Burmistrz Nowego Wiśnicza oraz wójtowie Drwini, Lipnicy Murowanej, Łapanowa, Rzezawy, Trzciany i Żegociny mieszczą się w kategorii gmin "do 15 tys. mieszkańców" - pensje szefów tych samorządów od lipca mają się zawierać w przedziale 5300 - 6600 zł miesięcznie.

Według przyjętych przez rząd zasad starosta bocheński (powiat liczy nieco ponad 100 tys. mieszkańców) zarabiać będzie 5700 - 6900 zł miesięcznie.

Dokładne stawki wynagrodzeń szefów samorządów ustalą radni (muszą mieścić się w "widełkach" określonych w rozporządzeniu).

comments powered by Disqus

Najnowsze