Wydarzenia

Piknik rekonstruktorów koło bunkra przy A4 - zdjęcia

tim

W niedzielę przy niemieckim schronie z czasów II wojny światowej, zlokalizowanym przy ul. Krzyżanowickiej w Bochni (bezpośrednie sąsiedztwo autostrady A4), odbył się piknik historyczny „Bochnia 1944/45”.

Na imprezie zorganizowanej przez Piotra Zaczka i Rafała Podsiadło pojawili się m.in. przedstawiciele SRH 1 PSP AK, GRH 3 PSP, SRH 16 Pułk Piechoty, GRH Big Red One, GRH Breda, GRH Commonwealth Battalion, GRH Regio Esercito, SRH Najemnicy Bocheńscy, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, GRH Południe Czerwone Berety.

Wyniku konkursów:

Zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz ASG

DOROŚLI

1. DORIAN TUREK
2. ŁUKASZ DUDEK
3. KAMIL URBAŃSKI

MŁODZIEŻ

1. KACPER MACHAJ
2. JAKUB KRUPIŃSKI
3. SZYMON DZIEŻA

DZIECI

1. LAURA PODGÓRSKA
2. MATEUSZ BANASZAK
3. IGOR TABASZEWSKI

Zawody w rozbieraniu KBK AK na czas

1. MAREK CETNAROWSKI
2. PIETRAS MAKSYMILIAN
3. MACHAJ WOJCIECH

Osoby, które nie odebrały medali i nagród proszone są o kontakt poprzez Facebook lub e-mail: rafal.pod@interia.pl

* * *

W trakcie prac przy budowie A4 znaleziono schron z okresu II wojny światowej. Schron znajdował się w ciągu drogi dojazdowej na budowę A4, niedaleko budowanego wówczas węzła Bochnia.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora przeniesiono zabytek w inne miejsce. Wcześniej sporządzono projekt architektoniczno-budowlany nowej lokalizacji schronu, wyeksponowania go i zagospodarowania terenu. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków-Delegatura w Tarnowie, więc go wykopano i przemieszczono w kierunku południowo-zachodnim na odległość 42 m. Został usytuowany pomiędzy drogą dojazdową a autostradą i jest dostępny dla zwiedzających.

Schron wykonano w 1944 r. jako jeden ze schronów linii umocnień wykonanych przez Niemców wokół Bochni, o nazwie Ringstand 58 c. Wykonany został z żelbetu i przystosowany do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja oparta była na projekcie włoskiego schronu, który wykorzystywano podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej. W środku schron podzielony jest na dwie części: bojową o kształcie sześciokątnym z okrągłym otworem, w którym zamontowany był karabin maszynowy oraz izby amunicyjnej, do której prowadziło wejście z zewnątrz.

comments powered by Disqus

Najnowsze