Wydarzenia

Gmina Bochnia: Były wicewójt krytykuje powstanie GOSiR. Jest ostra odpowiedź

Tomasz STODOLNY

Bardzo stanowcza odpowiedź władz gminy Bochnia na opublikowaną w prasie krytyczną opinię Stanisława Bukowca dotyczącą powstania spółki GOSiR. - Dziwi mnie, że pan Bukowiec dopiero teraz troszczy się o sprawy gminy Bochnia mimo, że nawet nie jest jej mieszkańcem, a nie martwił się o nie jak piastował stanowisko zastępcy wójta - ironizuje Ewelina Makowska, obecna wicewójt gminy.

GOSiR zamiast Krytej Pływalni

Jak informowaliśmy na łamach Bochnianin.pl, pod koniec kwietnia rada gminy Bochnia przegłosowała uchwałę dotyczącą likwidacji jednostki budżetowej "Kryta Pływalnia w Proszówkach" i utworzenia w jej miejsce jednoosobowej spółki pod nazwą "Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Bochnia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w Proszówkach. Przekształcenie ma mieć m.in. taką zaletę, że umożliwi pełne odliczanie podatku VAT.

"Stanowisko dla działacza PiS?"

Dwóch radnych zagłosowało jednak "przeciw" uchwale, m.in. Zbigniew Pikuła, który stwierdził na sesji, że radni mieli za mało czasu aby podjąć decyzję w tak ważnej sprawie. Dorzucił on wtedy:

- Nasuwa mi się taka myśl, że oprócz merytorycznych i ekonomicznych przesłanek, może to być jeszcze przesłanka polityczna, że puszczamy oko do PiSu-u, bo wiemy kto będzie prezesem tego ośrodka sportu...

Radny nie rozwinął tej myśli, ale wtorkowa "Gazeta Krakowska" sugeruje, że chodzi o Mariusza Zająca - obecnego dyrektora krytej pływalni, szefa klubu PiS w radzie powiatu, a w ostatnich wyborach samorządowych kandydata na wójta gminy Bochnia, który przed drugą turą poparł zwycięskiego potem Marka Bzdeka. "GK" przypomina, że tuż po wyborach wówczas 27-letni działacz partyjny został koordynatorem Krytej Pływalni, potem awansował na p.o. dyrektora, aż wreszcie został pełnoprawnym szefem. Teraz "nieoficjalnie mówi się", że miałby zostać prezesem nowej spółki.

Kto się nie zna na finansach?

Ale to nie prasowe dywagacje na temat obsadzenia stanowiska prezesa GOSiR sprowokowały reakcję władz gminy Bochnia, ale opublikowana w tym samym artykule wypowiedź byłego wicewójta gminy, a obecnie szefa struktur partii Porozumienie w okręgu tarnowskim, Stanisława Bukowca, który krytykuje podjęcie uchwały i podważa argument o możliwości odliczania VAT-u:

- Można przypuszczać, że utrzymanie spółki będzie kosztowało więcej niż się o tym mówi. Korzyści płynące z odpisu podatku VAT nie zniwelują dodatkowych kosztów, choćby utrzymania prezesa czy rady nadzorczej.

Stanisław Bukowiec stwierdził również, że ponieważ do długu publicznego nie wlicza się zobowiązań spółek komunalnych, więc nie wpływają one na wskaźniki zadłużenia gminy, a to pozwala domyślać się, że "w ten sposób władza chce zaciągać nowe zobowiązania".

- Śmieszne jest to, że pan Bukowiec wypowiada się w kwestii zadłużenia, kiedy już wszyscy wiemy, że się na tym nie zna - odpowiada w specjalnym oświadczeniu Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia. - Wskaźnik zadłużenia gminy nie zmieni się po przekształceniu w spółkę, gdyż te same dopłaty jakimi gmina wspiera ten obiekt z tegorocznego budżetu i z budżetów minionych lat zostaną utrzymane i nadal przekazywane, tylko że w formie objęcia udziałów. Dla gminy nadal pozostanie ten wydatek w sferze zobowiązań i będzie wliczany do ogólnej kwoty wydatków, tak jak obecnie.

Treść oświadczenia poniżej.

* * *

Oświadczenie

(...) Ciężko nie odnieść się do słów Pana Bukowca, który po przegranych przez byłego wójta wyborach stracił stanowisko Zastępcy Wójta i Przewodniczącego Rady Nadzorczej gminnej spółki i do tej pory nie może znaleźć swojego zawodowego miejsca. Po pierwsze dziwi mnie, że Pan Bukowiec dopiero teraz troszczy się o sprawy gminy Bochnia mimo, że nawet nie jest jej mieszkańcem, a nie martwił się o nie jak piastował stanowisko Zastępcy Wójta.

Pan Bukowiec lekką ręką przyznał Prezesowi gminnej spółki odprawę pieniężną w wysokości trzykrotności bieżącego wynagrodzenia czyli ok 30 tys. zł na kilka dni przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Czy to było działanie właściwe i gospodarne? Co miało na celu?...... Ta uchwała była tak absurdalna, że została na mój wniosek przez Radę Nadzorczą uchylona.

Wspomnę jeszcze, że nawet w opinii pracowników Urzędu Pan Bukowiec nie cieszył się autorytetem, była Skabniczka publicznie twierdzi, że żadnych dokumentów nie konsultowała z Panem Bukowcem.

Śmieszne jest też to, że Pan Bukowiec wypowiada się w kwestii zadłużenia, kiedy już wszyscy wiemy, że się na tym nie zna. Świadczy o tym sytuacja, kiedy miał wypowiedzieć się jako radny powiatowy na sesji, że powiat bierze obligacje ponieważ nie posiada zdolności kredytowej, a to jest co najmniej infantylne rozumowanie. Wskaźnik zadłużenia gminy nie zmieni się po przekształceniu w spółkę, gdyż te same dopłaty jakimi gmina wspiera ten obiekt z tegorocznego budżetu i z budżetów minionych lat zostaną utrzymane i nadal przekazywane, tylko że w formie objęcia udziałów. Dla gminy nadal pozostanie ten wydatek w sferze zobowiązań i będzie wliczany do ogólnej kwoty wydatków tak jak obecnie.

Ponadto osoby które twierdzą, że prezesa spółki z kontraktem menedżerskim jest trudniej odwołać, są w błędzie i odsyłam je do podstawowych przepisów prawa pracy i prawa cywilnego. Dużo trudniej jest rozstać się z osobą zatrudnioną na stanowisku Dyrektora, z którym jest zawarta umowa o pracę, w przypadku Prezesa wystarczy Uchwała Rady Nadzorczej o odwołaniu, bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia.

Być może Pan Bukowiec widzi zagrożenia w naszych działaniach, ale też trudno, mając na względzie, że wraz z miom przyjściem stracił stanowisko, oczekiwać innej oceny z jego strony. Pan Bukowiec dzisiaj próbuje mówić o podatku VAT i ekonomii, a w 2014 roku, za czasów jego bytności w urzędzie, jakoś zabrakło mu tych "umiejętności" kiedy gmina straciła 7 mln zł.

Z perspektywy lat muszę stwierdzić, że odejście tych dwóch Panów spowodowało, że Gmina Bochnia ma się coraz lepiej. Świadczy o tym choćby skala wydatków przeznaczonych na inwestycje w ostatnich latach oraz wzrost wysokości budżetu gminy. W 2014 budżet gminy wynosił 51 mln a obecnie planujemy wydatki na poziomie ponad 90 mln zł z czego wydatki na 500+ to ok 16 mln.

Ewelina Makowska
Zastępca Wójta Gminy Bochnia

comments powered by Disqus

Najnowsze