Wydarzenia

Fundacja im. Brata Alberta zagospodaruje opuszczone budynki w Cerekwi

Mirosław CISAK

W środę starosta bocheński Ludwik Węgrzyn i wicestarosta Józef Mroczek podpisali z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, prezesem Fundacji im. Brata Alberta, umowę dzierżawy budynku w Cerekwi. W opuszczonym obiekcie po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstanie placówka wspierająca osoby niepełnosprawne.

Na zdjęciu od lewej: wicestarosta bocheński Józef Mroczek, prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Ośrodek w Cerekwi będzie już 34 placówką prowadzoną przez Fundację im. Brata Alberta. Pomoc znajdzie tam ok. 25-30 osób.

- Teren jest przepiękny. Znam go jeszcze z czasów funkcjonowania szkoły i internatu. Niektórzy wychowankowie są mieszkańcami stałego pobytu w niektórych naszych placówkach. Miejsce piękne, życzliwe środowisko. Myślimy przede wszystkim o środowiskowym domu samopomocy, ale jesteśmy otwarci na wszystkie sprawy - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

- Wierzę, że wspólnie - przede wszystkim Fundacja, ale powiat nie zamierza umywać rąk - doprowadzimy do tego, że ten obiekt zacznie żyć od nowa. Mam z tym obiektem szczególne związki, bo w 1985 roku jako naczelnik gminy Bochnia przeprowadziłem kapitalny remont tego budynku, gdy praktycznie chylił się ku upadkowi. Udało nam się wtedy zorganizować pierwszą w powiecie bocheńskim szkołę życia dla osób o głębokim stopniu upośledzenia. Ta szkoła funkcjonowała chyba do 2002 roku - powiedział Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Okazuje, że to nie pierwsza próba utworzenia przez Fundację im. Brata Alberta placówki na terenie powiatu bocheńskiego. - 20 kilka lat temu Fundacja próbowała utworzyć tutaj placówkę we współpracy z ówczesnym burmistrzem Teofilem Wojciechowskim. Otrzymaliśmy ogromny obiekt po OHP (przy ul. Karolina w Bochni - przyp. red.), ale był za duży - przyznał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Budynek w Cerekwi wymaga teraz remontu. - Gdyby udało się za rok, czyli w maju 2019 roku, otworzyć to byłby duży plus - dodał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

* * *

Fundacja im. Brata Alberta narodziła się w środowisku sympatyków idei albertyńskiej, wywodzących się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa, zwanych popularnie „Muminkami”. Działania Fundacji obejmują prowadzenie domów stałego pobytu, domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych.

Oprócz codziennej opieki Fundacja oferuje podopiecznym wiele możliwości osobistego rozwoju, pozwala zdobywać większą samodzielność i odkrywać radość z bycia aktywnym. Pracownicy Fundacji organizują w tym celu wiele zajęć terapeutyczno-rehabilitacyjnych: taneczne, muzyczne, rzemieślnicze, modelarskie oraz artystyczne. Dzięki warsztatom podopieczni zdobywają nowe umiejętności i odkrywają swoje - często niezwykłe - talenty.

Więcej o historii Fundacji można przeczytać TUTAJ.

comments powered by Disqus

Najnowsze