Wydarzenia

Żydzi chcą zwrotu nieruchomości w Żegocinie, m.in. siedziby urzędu gminy

Mirosław CISAK

Społeczność żydowska, za pośrednictwem kancelarii adwokackiej z Krakowa, domaga się zwrotu kilkunastu nieruchomości położonych głównie w centrum Żegociny. Chodzi m.in. o budynek Urzędu Gminy Żegocina.

Centrum Żegociny. Źródło: mapy.geoportal.gov.pl

Grupa Żydów mieszkających m.in. w Izraelu, USA i Kanadzie domaga się zwrotu nieruchomości zajętych w latach 60. XX wieku przez Skarb Państwa. Za pośrednictwem krakowskiej kancelarii adwokackiej wystąpili o wznowienie postępowania spadkowego. Pisma w tej sprawie trafiły do obecnych właścicieli nieruchomości, w tym do Urzędu Gminy Żegocina.

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji chodzi o kilkanaście miejsc, m.in. siedzibę Urzędu Gminy Żegocina, Środowiskowego Domu Samopomocy, Centrum Kultury, remizy OSP, park i podwórko NIVEA, leśniczówka, a także budynki prywatne.

Temat pojawił się podczas wtorkowej sesji Rady Gminy Żegocina. Radni pytali o sprawę m.in. w kontekście budowy żłobka właśnie w miejscu będącym przedmiotem roszczeń.

- „Maria Pławecka-Stańdo, radca prawny Urzędu Gminy w Żegocinie, potwierdziła, że reprezentowani przez krakowską kancelarię adwokacką spadkobiercy żydowskich właścicieli z Żegociny rozpoczęli procedurę starań o odzyskanie majątku, działek, położonych głównie w centrum Żegociny oraz w lasach państwowych. Rada zobowiązała wójta do przygotowania i publikacji w internecie dokładniejszych informacji na ten temat” - zrelacjonowano na stronie internetowej Urzędu Gminy Żegocina.

comments powered by Disqus

Najnowsze