Wydarzenia

Nadal nie wiadomo kiedy ruszy budowa II odcinka KN-2

Mirosław CISAK

Kolejne opóźnienie w budowie ok. 270-metrowego odcinka KN-2 od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego. Nadal nie ma prawomocnego pozwolenia na budowę. Aktualny spodziewany termin to 16 kwietnia. Pojawiły się też nowe przeszkody - ptasie gniazda na drzewach przeznaczonych do wycinki.

Fragment II etapu KN-2 w Bochni - rondo na skrzyżowaniu ul. Pileckiego i II etapu KN-2.

Przetarg na II odcinek KN-2 (fragment od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego) rozstrzygnięto w listopadzie 2016 r. Wygrała firma EUROVIA Polska S.A., która za kwotę ok. 4,2 mln zł miała wykonać inwestycję z pierwotnym terminem do 15 listopada 2017 r.

Gdy w zeszłym roku prace w terenie nie ruszały stało się jasne, że termin zostanie zmieniony. Powody opóźnień tłumaczono brakiem prawomocnego pozwolenia na budowę (w tym przypadku ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

ZRID od 16 kwietnia?

W listopadzie Andrzej Dębiński, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, inwestycji i ochrony środowiska, powiedział, że „ostateczna decyzja ZRID prawdopodobnie będzie na koniec lutego (2018 r.)” (szczegóły TUTAJ).

Teraz magistrat podaje nowy termin. - ZRID, jeżeli nie będzie odwołań ze strony mieszkańców będących w bezpośredniej strefie oddziaływania inwestycji, będzie obowiązywał od 16 kwietnia 2018 roku - poinformował Andrzej Koprowski z wydziału promocji i rozwoju miasta.

Aktualny termin zakończenia robót to koniec października 2018 r., a otrzymanie zgody na użytkowanie - miesiąc później.

Którędy ruch w trakcie budowy?

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że podczas prac wjazd na ul. Pileckiego bezpośrednio od ul. Legionów Polskich będzie niemożliwy, a z dużymi utrudnieniami mieliby liczyć się mieszkańcy ul. Turkowskiego. Projekt tymczasowej organizacji ruchu zakładał całkowite wyłączenie ruchu od ul. Legionów Polskich do ul. Turkowskiego i poprowadzenie objazdu do ul. Pileckiego.

Na razie jednak nie wiadomo jak będzie wyglądała tymczasowa organizacja ruchu.

- Projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas budowy jest w trakcie uzgodnień, w związku z tym trudno jednoznacznie odpowiedzieć jak będą wyglądały poszczególne rozwiązania - stwierdził Andrzej Koprowski.

Kolejna przeszkoda: ptaki

Pojawił się nowy problem. Na drzewach przeznaczonych do wycinki znajdują się ptasie gniazda. Trwa okres lęgowy (w polskim prawie jest to czas od 1 marca do 15 października), więc teoretycznie wycinka byłaby możliwa dopiero po okresie lęgowym.

Na łamach „Gazety Krakowskiej” Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni, stwierdził jednak: - „Jesteśmy w stanie w sposób sensowny to rozwiązać, w zgodzie z ustawą o ochronie przyrody i rozporządzeń ministra środowiska”.

Uspokaja również Andrzej Koprowski: - Wczoraj po pracy pojechałem zobaczyć jak to wygląda w naturze. Można powiedzieć, że do usunięcia będzie kilka, kilkanaście drzew, reszta to dziko rosnące krzaki różnego rodzaju. Nie zauważyłem na tych drzewach ani jednego gniazda, ale jako laik mogłem oczywiście coś przeoczyć. Jeżeli jednak problem taki wystąpi, Urząd Miasta postąpi zgodnie z obowiązującym prawem w zgodzie z ustawą o ochronie przyrody i rozporządzeniami ministra środowiska.

comments powered by Disqus

Najnowsze