Wydarzenia

18 lat Klubu Pickwicka. Carmen Sanz Garcia honorową ambasadorką Bochni - zdjęcia

tim

W piątek w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Bernardyńskiej w Bochni (dawne Gimnazjum nr 1) zorganizowano 18-lecie Europejskiego Klubu Pickwicka. Jednym z punktów wydarzenia było wręczenie tytułu Honorowej Ambasadorki Królewsko-Górniczego Miasta Bochni Carmen Sanz Garcia.

Klub Pickwicka przy Gimnazjum nr 1 w Bochni założyła 20 września 2000 roku Krystyna Pacuła, nauczycielka języka angielskiego. To pierwszy w Bochni i jeden pierwszych w Małopolsce szkolnych klubów zajmujących się upowszechnianiem kultury języka angielskiego, organizacją współpracy międzynarodowej i rozwijaniem wiedzy o historii i kulturze Bochni, regionu i niektórych krajów europejskich.

O bogatej historii Klubu Pickwicka można przeczytać TUTAJ (plik PDF).

Carmen Sanz Garcia urodziła się 1 czerwca 1957 roku w Walencji. Studiowała historię i geografię na uniwersytecie w Walencji i Barcelonie. - Skończyłam studia, gdy miałam 21 lat. Zawsze wiedziałam, że chcę być nauczycielką i uczyć geografii i historii. Od 38 lat wykonuję tą pracę i ani jednego dnia nie przestałam się uczyć i uczyć.

Jako nauczycielka szkoły średniej osiągnęła najwyższy stopień zawodowy - catedráticos (stanowisko obsadzane w drodze konkursu, uwzględniającego rozwój zawodowy kandydata, aktywność w projektach edukacyjnych, nadzwyczajne osiągnięcia pedagogiczne i staż pracy).

Pani Carmen Sanz Garcia od wielu lat uczestniczy w pracach nad reformą edukacji w regionie Walencji, jest konsultantką projektów edukacyjnych i bierze udział w konferencjach merytorycznych.

Równocześnie pani Carmen Sanz Garcia bierze udział w pracach komisji przygotowujących egzaminy maturalne oraz egzaminy na wyższe uczelnie, w zakresie geografii i historii.

UZASADNIENIE

„Pani Carmen Sanz Garcia od ponad 10 lat realizuje - na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym - współpracę pomiędzy naszymi szkołami - bocheńskim Gimnazjum nr 1, obecnie Szkołą Podstawową nr 1 - a szkołą średnią IES Penyagolosa w Castellon.

Jednym z efektów tej współpracy są regularne wymiany młodzieży naszych szkół - od 2007 roku było ich 13 i wzięło w nich udział ponad 200 uczniów z Bochni i tyluż uczniów hiszpańskich. Pod określeniem „wymiana” kryje się niezwykła praca na rzecz zbliżenia i współpracy młodych Europejczyków z Bochni i Castellon, ich rodzin oraz społeczności lokalnych.

Należy podkreślić, że w przygotowaniu tych spotkań biorą udział nie tylko nauczyciele i uczniowie naszych szkół, ale także rodzice i środowiska lokalne, co w znacznej mierze poszerza zasięg tych działań i promocji naszego miasta.

Pani Carmen Sanz Garcia jest miłośniczką, znawczynią i promotorką historii i kultury Bochni w społeczności swojej szkoły i miasta Castellon. Jako nauczycielka historii i geografii wprowadza do programu nauczania w swojej szkole dużo dodatkowej wiedzy o historii, tradycji i współczesności Bochni, Krakowa i Polski. W swoich pracach daleko wykracza poza rutynowe czynności nauczycielki i organizatorki projektów międzynarodowych - wkłada w to swoje serce i prawdziwą przyjaźń dla naszego miasta i Polski.

Jest naszą ambasadorką - co wyraża się także w doskonałej znajomości wszystkiego, co stanowi współczesne życie Bochni i naszej społeczności szkolnej.

Bochnia ma w pani Carmen Sanz Garcia prawdziwą promotorkę naszych osiągnięć i przyjaciółkę naszej młodzieży. A wszystko to właściwie robi bezinteresownie, w ramach środków przyznawanych, bądź z grantów, bądź z budżetu szkolnego, nierzadko wspomagając naszą współpracę swoimi prywatnymi funduszami i pomocą materialną.

Współpraca z panią Carmen Sanz Garcia rozpoczęła się w roku 2006 roku w Benicassim (w którym wówczas uczyła) podczas spotkania nauczycieli z Bochni, z Bad Salzetfurth i z Yate (Wielka Brytania), w celu przygotowania wspólnego projektu edukacyjnego.

W 2007 pani Carmen Sanz Garcia zaczęła uczyć w prestiżowej, znanej z dobrych wyników nauczania średniej szkole IES Penyagolosa w Castellon i wówczas rozpoczęła się nasza stała współpraca, która trwa do dzisiaj. Spytana kiedyś, dlaczego Polska, dlaczego Bochnia ją tak zafascynowały, odpowiedziała: - Najpierw byłam w Polsce prywatnie z moją rodziną i coraz głębiej poznawałam waszą trudną historię i różnorodną kulturę. Kiedy poznałam Kraków, już wiedziałam, że chcę doprowadzić do współpracy z jakąś szkołą z tego regionu. I wówczas spotkałam Bochnię, spotkałam niezwykłych ludzi i już po pierwszej wizycie wiedziałam, mimo, że nie znałam jeszcze, ani słowa po polsku, że jesteśmy sobie bliscy, że rozumiemy się i tak wiele - i jako nauczyciele, i uczniowie - z tej współpracy wynosimy dobrego, dla siebie i dla naszych małych ojczyzn. Od tamtej pory Bochnia i ludzie z Bochni są dla mnie drugą rodziną, polską rodziną.

Pani Carmen Sanz Gracia, przyjaźń dla naszego miasta i regionu małopolskiego zaszczepia swoim uczniom. Po spotkaniu w ramach naszych projektów, uczestnicy wymiany młodzieży, powracają tu ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi, przyjeżdżają na wymiany Erasmusa i podobnie czynią nasi uczniowie. Nierzadko zdarza się, że przyjaźnie zawarte podczas projektów trwają aż do dziś. A gdy po latach spotykamy naszych byłych uczniów, Polaków czy Hiszpanów, to wciąż wspominają, jak ważny był to czas w ich życiu, jak wiele się wtedy nauczyli.

Pragniemy tym zaszczytnym tytułem - Honorowego Ambasadora Bochni - wyrazić naszą wdzięczność dla pani Carmen Sanz Garcia za jej szczególną pracę na rzecz porozumienia młodzieży ponad granicami krajów i kultur i promowania naszej Bochni w sercach i umysłach Hiszpanów”.

* * *

W gronie honorowych ambasadorów Bochni - oprócz Carmen Sanz Garcia - są: Marek Piekarczyk, ks. prałat Jan Nowakowski, Jan Ludyga, Tadeusz Skoczek, Piotr Zieliński, Piotr Janeczek, Daniel Duda, Jan Flasza, Ewa Demarczyk, ks. Stanisław Adamczyk i Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, Michał i Grzegorz Bębenek.

comments powered by Disqus

Najnowsze