Wydarzenia

Policja: Darmowe badanie alkomatem także w Wiśniczu

tim

Komisariat policji w Nowym Wiśniczu otrzymał ogólnodostępny alkomat zakupiony przez Urząd Miasta w Nowym Wiśniczu. Podobne urządzenie zamontowano miesiąc temu w komendzie powiatowej policji w Bochni i w tym czasie skorzystało z niego już 340 osób.

Warty 2500 złotych alkomat na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Bochni inspektora Tadeusza Stachaka i Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu aspiranta sztabowego Mariusza Mardosza przekazała osobiście burmistrz Nowego Wiśnicza - Małgorzata Więckowska.

Urządzenie to przeznaczone jest dla osób, które przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu chcą upewnić się czy nie pozostają pod działaniem alkoholu. W Komisariacie Policji w Nowym Wiśniczu alkomat zamontowany zostanie w miejscu ogólnodostępnym, przy wejściu na teren jednostki.

Alkomat wyposażony jest w zrozumiałą dla każdego instrukcję obsługi i daje czytelny wynik w zakresie obecności alkoholu w organizmie badanego.

Identyczne urządzenie na początku marca 2018 roku bocheńskiej policji przekazał wójt Gminy Bochnia. Zostało ono zamontowane w recepcji budynku Komendy Powiatowej Policji w Bochni. O tym jak trafna to była inicjatywa świadczy ilość przeprowadzonych badań. Od dnia przekazania, tj. 1 marca 2018 roku do dnia 3 kwietnia 2018 roku urządzeniem tym przebadało się 340 osób.

- Z pewnością brak takiego urządzenia spowodowałby to, że spośród 340 osób, które do tej pory się „przebadały” wiele bez świadomości co do swojego stanu psychofizycznego mogło wsiąść za kierownicę i prowadzić pojazd, a tym samym narazić innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, a siebie na odpowiedzialność karną - zwraca uwagę Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji.W 2017 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni wyeliminowali z ruchu drogowego 251 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu.

Za jazdę „na podwójnym gazie” grozi utrata prawa jazdy, wysoka grzywna, a nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności.

comments powered by Disqus

Najnowsze