Wydarzenia

Rozbudowa fabryki AR Carton w Stanisławicach

Tomasz STODOLNY

W ciągu zaledwie trzech lat fabryka opakowań kartonowych w Stanisławicach podwoiła swoje moce produkcyjne oraz zwiększyła o połowę liczbę zatrudnionych tu pracowników. We wtorek przed południem uroczyście otwarto 4 linię produkcyjną, która pozwoli dostarczać rocznie... MILIARD opakowań więcej!

Firma AR Carton Krakow z siedzibą w Stanisławicach w gminie Bochnia powstała w 1996 jako spółka joint venture dwóch firm z Austrii. Początkowa nazwa firmy została zmieniona na rozpoznawaną do tej pory przez lokalną społeczność nazwę Wall Kraków Sp. z o.o.

Pierwsza linia produkcyjna rozpoczęła pracę w marcu 1998 a druga w listopadzie 2000 roku. W tym samym 2000 roku oddano do użytkowania zautomatyzowany magazyn wyrobów gotowych o pojemności 3400 palet w którym składowanie i przemieszczanie wyrobu gotowego jest w pełni sterowane przez komputer za pomocą systemu kodów kreskowych.

W 2001 roku nastąpiła zmiana właściciela na firmę z kapitałem amerykańskim a po kilku latach nastąpiła też zmiana nazwy firmy na MWV Kraków Sp. z o.o.

W maju 2015 roku firma w Stanisławicach została przejęta przez koncern A&R Packaging Group z kapitałem międzynarodowym i wtedy nastąpiła kolejna zmiana nazwy na obecną AR Carton Kraków Sp. z o.o.

Koncern A&R Packaging posiada 19 fabryk w 10 krajach i zatrudnia ok. 3000 pracowników. Firma zajmuje się drukiem opakowań kartonowych na potrzeby przemysłu tytoniowego dla światowych koncernów takich jak: British American Tobacco, Philip Morris International, Imperial Tobacco.

Opakowania produkowane w fabryce w Stanisławicach docierają do ponad 100 krajów na 5 kontynentach. Rocznie przetwarza się tutaj ok. 20 tys. ton kartonu o długości odpowiadającej ok. czterokrotności obwodu Ziemi w okolicach równika.

Roczna zdolność produkcyjna zakładu to 3,5 miliarda opakowań. Obecna rozbudowa o nową halę magazynową i czwartą linię produkcyjną pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne do ok. 4,5 mld opakowań a zatrudnienie znalazło dodatkowe 37 osób.

Podczas poprzedniej rozbudowy w 2016 roku, podczas której powstała druga hala produkcyjna i zainstalowana została trzecia linia produkcyjna, przyjęto porównywalną ilość pracowników. Obecnie pracuje tu 220 osób.

Zdecydowaną większość pracowników stanowią osoby z powiatu bocheńskiego oraz miejscowości powiatu wielickiego (fabryka jest zlokalizowana blisko granicy dwóch powiatów).

comments powered by Disqus

Najnowsze