Wydarzenia

Bochnia: Spotkania podsumowujące badania postaw dzieci

tim

źródło: informacja prasowa

Dobiegły końca badania postawy dzieci z Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki wad postawy ciała realizowanego w ramach Ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku, w całości finansowanego z budżetu Gminy Miasta Bochnia.

Serdecznie zapraszamy rodziców i wszystkich zainteresowanych na spotkanie podsumowujące badania. Przeprowadzona zostanie prelekcja na temat zdrowej postawy ciała, omówione zostaną wyniki badań oraz udzielone będą odpowiedzi na pytania rodziców związane z badaniami.

Wykład poprowadzi mgr Krzysztof Borowiec z Centrum "Symetria".

Harmonogram spotkań w szkołach:

12.12.2017 r. (wtorek)

– godz. 16.00 - PSP nr 5
– godz. 17.30 - PSP nr 2

14.12.2017 r. (czwartek)

– godz. 16.00 - PSP nr 1
– godz. 17.30 - PSP nr 7
– godz. 19.00 - PSP nr 4

Wady postawy

Żaden z nas nie jest w pełni symetryczny. Wystarczy spojrzeć do lustra na swoje twarze, by zauważyć, że być może jedna brew jest wyżej od drugiej, kąciki ust również układają się w różny sposób.

To samo dotyczy wszystkich innych części naszego ciała. Jednakże niekiedy ta naturalna asymetria wymyka się spod kontroli, nieuchronnie prowadząc do konsekwencji. Asymetrie ułożenia głowy, kręgosłupa. miednicy, kolan, stóp, potocznie nazywane „wadami postawy” to zmiany, które u dzieci i nastolatków nie dają żadnych objawów, oprócz zmian wizualnych. Ale w wieku dorosłym mogą prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych, przedwczesnego występowania zmian zwyrodnieniowych i zniszczenia stawu.

Zmiany w postawie ciała, które wykraczają poza dopuszczalne „widełki” fizjologii, są ostatnio plagą. Coraz więcej dzieci wymaga terapii, a „wady postawy” dotykają coraz młodszych. Obserwujemy także dwa typowe zachowania rodziców, gdy takie rozpoznanie usłyszą od lekarza czy fizjoterapeuty. Albo jest to odbierane bardzo negatywnie, jak wyrok, albo ignorowane.

Skolioza, kolana koślawe, płaskostopie to stany, których - jak najbardziej - można się pozbyć. Co więcej - z takimi zmianami, czy dużymi, czy małymi, zawsze należy pracować, ponieważ - jak wspominaliśmy wyżej - mają tendencję do progresji. Im wcześniej się zacznie, tym łatwiej i szybciej można leczenie zakończyć.

Terapia „wad postawy” jest zazwyczaj długa i mozolna, wymaga regularnych wizyt w gabinecie i - co najważniejsze - wykonywania zaleconych przez terapeutę ćwiczeń. Staramy się, aby indywidualnie dobrane ćwiczenia były atrakcyjną formą „zabawy” dla dziecka, by tym pomóc mu w podejmowaniu regularnych ćwiczeń, prowadzących do likwidowania zdiagnozowanych zmian w postawie, a tym samym do wyleczenia.

Podejście do tematu leczenia w sposób spokojny i konsekwentny, wspieranie dziecka w sumiennym wykonywaniu ćwiczeń jest dobrą drogą do osiągnięcia wspólnego sukcesu.

comments powered by Disqus

Najnowsze