Wydarzenia

Barbórka w bocheńskiej kopalni. Jest co świętować: znów rekordowa liczba turystów!

Tomasz STODOLNY

Według danych na koniec listopada bocheńską kopalnię soli odwiedziło w tym roku już około 180 tys. turystów. Władze żupy spodziewają się, że rok zamknie się frekwencją na poziomie 190 tysięcy osób. To wzrost o prawie 20 proc. w stosunku do wyników sprzed roku!

Te świetne informacje przekazał w czwartek podczas tradycyjnej "Barbórki" zorganizowanej w Komorze Ważyn prezes kopalni soli Bochnia Zbigniew Rojek. Nie ma wątpliwości, że na dobry wynik złożyły się m.in. wymienione przez niego działania marketingowe podejmowane przez przedsiębiorstwo (np. udział w targach turystycznych w kraju i za granicą), ale także udostępnianie nowych atrakcji i ciągłe rozwijanie oferty turystycznej.

W przyszłości powinno być jeszcze lepiej - bocheńska kopalnia właśnie rozpoczęła realizację niezwykle ambitnego projektu, którego koszt to prawie 12 mln zł (zdobyto dotację z UE - ponad 8 mln zł).

W ramach inwestycji kompleksowy remont przejdą schody w szybie Sutoris oraz podłużnia Wernier na poziomie Wernier wraz z przyległymi wyrobiskami chodnikowymi. W XVII, XVIII i XIX-wiecznych wyrobiskach, zlokalizowanych w najstarszym rejonie eksploatacji górniczej w kopalni bocheńskiej, zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi dla miasta i kopalni postaciami, przekonają się, jakie niebezpieczeństwa czyhały na pracowników żupy, za pośrednictwem lunety zobaczą, gdzie dokładnie znajdują się na powierzchni ziemi, zbadają solankę w specjalnym laboratorium, a realistyczną aranżację dawnych wyrobisk zobaczą w kinie 3D.

Tegoroczna bocheńska "Barbórka" odbyła się kilka dni przed świętem patronki górników Św. Barbary (przypada 4 grudnia). Do podziemi żupy przybyli bardzo licznie zaproszeni goście - m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa oraz lokalne władze samorządowe, a także wielu innych przyjaciół kopalni m.in. z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Tradycyjnie święto było okazją do wręczenia oficjalnych wyróżnień i odznaczeń, a do braci górniczej - po odpowiednim "egzaminie" - przyjęto także 3 nowych gwarków.

comments powered by Disqus

Najnowsze