Wydarzenia

Kiedy zacznie się budowa II etapu KN-2?

Mirosław CISAK

Budowa pierwszego odcinka II etapu KN-2 (ul. Pileckiego - ul. Turkowskiego) coraz bardziej się opóźnia. Jeszcze na początku października za cel stawiano sobie uzyskanie pozwolenia na budowę w tym roku, teraz mówi się o końcu lutego 2018 r. Wiadomo też, że prace w terenie ruszą dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego.

Fragment II etapu KN-2 w Bochni - rondo na skrzyżowaniu ul. Pileckiego i II etapu KN-2.

Na temat prac przy budowie 1. odcinka II etapu KN-2 (fragment od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego o długości ok. 270 m) rozmawiano w czwartek podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Pierwotnie droga ta miała powstać do 15 listopada 2017 r., ale nadal nie ma nawet prawomocnego pozwolenia na budowę (w tym przypadku ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), choć jeszcze na początku października urzędnicy wierzyli, że pozwolenie będzie w tym roku (tekst na ten temat można przeczytać TUTAJ).

- W związku z zawartymi umowami i wydłużającym się okresem procedowania decyzji ZRID, bo różne tam względy chodzą: mieszkańcy i sprawy z inwestorami sieci, wydłuża nam się okres uzyskania tej decyzji ZRID. Dlatego kumulacja środków finansowych i realizacja łącznie z wykupem nieruchomości w następnym roku - powiedział w czwartek Andrzej Dębiński, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, inwestycji i ochrony środowiska.

W projekcie budżetu miasta na 2018 r. zaplanowane są środki na wybudowanie 1. odcinka II etapu KN-2 (ul. Pileckiego - ul. Turkowskiego), dokumentację techniczną dla pozostałej części (od ul. Turkowskiego do ul. Nowy Świat) oraz wykup gruntów. W sumie 5 mln zł.

- Niestety wydłuża się okres realizacji pierwszego odcinka i automatycznie wydłuża nam to realizację drugiego odcinka, bo wchodzą nowe numery działek i trzeba zmieniać mapy do celów projektowych. To konsekwencja, jedno po drugim. Nie liczyliśmy na to, ale nie dało się tego uniknąć. Dlatego jest wydłużenie terminu na dokumentację drugiej części - tłumaczył Andrzej Dębiński.

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie rozpoczną się prace budowlane.

- Według aktualnych informacji, budowę możemy zacząć na wiosnę, ale kiedy konkretnie to nie powiem. Ostateczna decyzja ZRID prawdopodobnie będzie na koniec lutego. Samo rozpoczęcie prac, wbicie przysłowiowej „pierwszej łopaty” będzie zależało od tego kiedy skończy się sezon grzewczy. Wchodzimy w zakres przełożenia sieci ciepłowniczych, więc wiadomo, że nikt w sezonie zimowym tego nie zrobi. Prawdopodobnie nastąpi to w marcu - powiedział naczelnik Andrzej Dębiński.

- Jest jeszcze taka możliwość - i tak będziemy próbowali - aby zacząć od ul. Turkowskiego, ale zobaczymy. Wbicie „pierwszej łopaty” po sezonie grzewczym, a wcześniej taka „zabawa”, próba niwelowania terenu, przygotowywanie do robót - dodał Andrzej Dębiński.

* * *

Dwa dni wcześniej, podczas posiedzenia komisji rewizyjnej, radni zobaczyli plan sytuacyjny II etapu KN-2. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć:

- odcinek od ul. Pileckiego do ul. Turkowskiego (1);
- odcinek od ul. Turkowskiego do ul. Serugi (2);
- odcinek od ul. Serugi do ul. Brodzińskiego (3);

(pliki pdf dostępne są TUTAJ i TUTAJ)

a także dla porównania plan sytuacyjny z 2010 r. - bez ronda od strony wschodniej (4).

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze