Wydarzenia

Reklamy w centrum. Uchwała krajobrazowa do końca roku?

Tomasz STODOLNY

Kilkanaście dni temu w bocheńskim magistracie odbyły się konsultacje dotyczące zasad projektowania reklam w terenach objętych ochroną konserwatorską. Magistrat zaprosił na spotkanie przedstawicieli agencji reklamowych działających na terenie Bochni. Zebrani byli jednomyślni co do tego, że obecny stan należy zmienić.

Urząd Miasta reprezentowała architekt miejski Dominika Ropek, która ma przygotować projekt uchwały krajobrazowej. Rozmowa z firmami projektującymi reklamy miała jej pomóc w rozpoznaniu powodów "pstrokacizny" występującej w przestrzeni miejskiej.

Przedstawiciele branży wyjaśniali: - To nie jest tak, że my nie umiemy, albo nie chcemy robić ładnych projektów. Ale nasze wizje zderzają się z oczekiwaniami klienta, który chce, żeby reklama była najlepiej: duża, oczobitna i TANIA. I jeśli takiego produktu nie dostanie, to pójdzie do konkurencji, niekoniecznie działającej na terenie Bochni - wskazywali, przywołując swoje wieloletnie doświadczenie.

Na marginesie dyskusji okazało się, że właśnie takie kryteria przyświecały urzędnikowi, który zlecił wykonanie baneru informującego o sprzedaży lokali w miejskiej kamienicy przy ul. Floris...

Branża podpowiada rozwiązanie: agencje reklamowe muszą mieć "umocowanie" w urzędzie, by mogły wyraźnie oznajmić klientowi jak wolno reklamować się w przestrzeni miejskiej. Co więcej - musi być pewność, że jeżeli reklama złamie wytyczne, to urzędnicy zareagują - każą ją ściągnąć, a być może także wlepią karę. W związku z tym padła propozycja ewentualnego powołania stanowiska Plastyka Miejskiego, który m.in. zajmowałby się zatwierdzaniem projektów reklam. Tu jednomyślności nie było - ripostowano, że to jednak byłoby zbytnie zbiurokratyzowanie codziennej pracy grafików.

Powstanie "katalogu" wytycznych oraz przykładów dobrych praktych zapowiedziała Dominika Ropek, co zostało przyjęte z dużą aprobatą. Branża przekazała swoje uwagi, teraz czekamy na projekt uchwały krajobrazowej. Architekt miejski zapowiedziała, że pradopodobnie będzie ona gotowa do końca roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze