Wydarzenia

Bocheńska policja kupiła psa. Teraz szkolenie, patrole od wiosny

Mirosław CISAK

Od wiosny bocheńskie ulice będzie patrolował patrol pieszy z psem. Bocheńska policja, przy wsparciu z budżetu powiatu, kupiła już czworonoga, który wraz z przewodnikiem jest teraz na sześciomiesięcznym szkoleniu.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com / CC0 Public Domain

W piątek podczas sesji rady powiatu zastępca komendanta powiatowego policji w Bochni odpowiadał na interpelacje z poprzedniej sesji. Jedno z pytań dotyczyło pieszych patroli. - Policjanci z wydziału prewencji kierowani są w patrole piesze codziennie przez cały rok, w każdy dzień tygodnia. Te patrole są naszym priorytetem. Dla przykładu powiem, że w sierpniu takich patroli pieszych skierowano 43, we wrześniu 44, a w tym miesiącu do 23 października - 37. Oprócz tego patrole zmotoryzowane mają w swoich zadaniach w godzinach popołudniowych i wieczornych wpisane oprócz patrolowania radiowozem, wybrane obszary, gdzie policjanci pozostawiają radiowóz i przez 1-2 godziny patrolują wskazany rejon - powiedział podinsp. Robert Dudek.

- Patrole kierowane są na podstawie naszych analiz, gdzie stwierdzamy występowanie największej ilości zdarzeń przestępczych i wybryków chuligańskich. Są to ulice w centrum miasta, przyległe do Rynku, Planty Salinarne, plac Turka, osiedla mieszkaniowe, w szczególności os. Niepodległości i Karolina, Słoneczne, czy św. Jana - poinformował Robert Dudek.

Zastępca komendanta przyznał, że patrząc na te dane można zadawać sobie pytanie czy tych patroli nie jest za mało: - Niestety spuentuję to przysłowiem: Tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Też życzylibyśmy sobie, żeby tych patroli było więcej, lecz takie mamy możliwości kadrowe.

Od wiosny w patrolach pieszych będzie brał udział przeszkolony pies (owczarek niemiecki). - Tadeusz Stachak po objęciu stanowiska komendanta już na wstępie poczynił starania, aby pozyskać dla komendy psa patrolowo-obronnego, którego można wykorzystać podczas pieszych patroli. (...) Piesek został już zakupiony za kwotę 7100 zł i od 24 października razem z przewodnikiem rozpoczął szkolenie w ośrodku w Sułkowicach. Szkolenie trwa 6 miesięcy i już na wiosnę pies wraz z przewodnikiem podejmie służbę na ulicach miasta - mówił Robert Dudek.

- Nie jest to nasze ostatnie słowo. Mamy w planach w przyszłym roku pozyskać środki i skierować na szkolenie jeszcze dwóch przewodników z psami. Jeden patrolowo-obronny, a drugi do wykrywania narkotyków. Takie mamy plany. Jest to też związane z możliwością szkolenia, zapewnienia miejsca, śródków na pozyskanie psów, miejsca w postaci kojców. Kilka lat temu taki pies pełnił służbę, ale razem z przewodnikiem odszedł na emeryturę - dodał Robert Dudek.

comments powered by Disqus

Najnowsze