Wydarzenia

"Co Ty wiesz o regionie?" Sukces ekipy z Mechanika

tim

Jak wygląda parzenica góralska? Czym jest zielony skarb z Charsznicy? Jak nazywa się najwyższy szczyt Gorców? Co to jest juha? Gdzie odbywa się święto kwitnącej jabłoni? To tylko niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy wielkiego finału quizu „My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?”.

Drużyny, które wzięły udział w finałowych rozgrywkach zostały wyłonione podczas eliminacji internetowych, w których spróbowali swoich sił uczniowie ponad stu szkół z całego województwa. Do ostatniego etapu, który odbył się 25 października w Krakowie, zakwalifikowało się tylko dziesięć najlepszych z nich.

Aby otrzymać miano najlepszych znawców Małopolski trzeba było wykazać się w czterech konkurencjach: "Znasz li ten kraj”, "Smaki Małopolski”, "Znany – nieznany?” czy "Galimatias pytań”, w których liczyła się m.in. znajomość małopolskich produktów regionalnych oraz składników, które się na nie składają. W końcu tylko najwięksi pasjonaci małopolskiej kuchni wiedzą, jak długo swoją świeżość może zachować chleb prądnicki, z czego przygotowuje się mirowską parzybrodę czy też maczankę po krakowsku – uznawaną zresztą za szlachetniejszą odmianę amerykańskiego hamburgera.

W zmaganiach liczyła się też pomysłowość: uczestnicy musieli nie tylko odpowiedzieć na podchwytliwe pytania, ale też w ciekawy sposób zaprezentować swoje drużyny, mniej i bardziej znane miejsca naszego regionu oraz słynnych Małopolan. Wybitny małopolski kompozytor Krzysztof Penderecki, noblistka Wisława Szymborska czy też… Janosik – to tylko niektóre postaci, które trzeba było "przedstawić" swojej drużynie bez użycia słów.

Magdalena Grabarz, Izabela Kubala i Klaudia Staśto - uczennice klasy 4 T logistyk Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Nr 1 - zostały triumfatorkami w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Opiekunem drużyny o nazwie „Solny Gród” był nauczyciel geografii i przedmiotów logistycznych mgr Dominik Pałka, który również przygotowywał je do konkursu i występu finałowego.

Nagrodą główną dla uczennic Mechanika jest kilkudniowy wyjazd na warsztaty edukacyjne w partnerskim regionie Małopolski – Istria w Chorwacji.

comments powered by Disqus

Najnowsze