Wydarzenia

Wieliczka dostanie 11,5 mln zł dotacji na nowe autobusy oraz Park and Ride

Tomasz STODOLNY

- Mieszkańcy Wieliczki mogą mieć powody do radości. Już wkrótce do pracy czy szkoły zawiozą ich nowe, komfortowe, a przede wszystkim ekologiczne autobusy. Ale to nie wszystko. Przebudowany zostanie parking przy stacji kolejowej oraz istniejące przystanki autobusowe - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Na zdjęciu: Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł (z lewej) i wicemarszałek Wojciech Kozak. Fot. UMWM w Krakowie.

Umowę gwarantującą dofinansowanie tych projektów na ręce burmistrza Wieliczki Artura Kozioła przekazał kilka dni temu wicemarszałek Wojciech Kozak.

W ramach projektu zakupionych zostanie 12 autobusów, które będą nie tylko wygodne i nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne. - To kolejny krok w stronę ograniczania niskiej emisji w Małopolsce - podkreślają w urzędzie marszałkowskim.

Wszystkie autobusy będą wyposażone m.in.: w klimatyzację, monitoring, porty/ładowarki USB oraz automaty biletowe, w których pasażerowie zapłacą za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale także kartą płatniczą.

Drugą część inwestycji stanowi przebudowa parkingu Park&Ride przy ul. E. Dembowskiego i Dworca PKP Wieliczka – Rynek, z którego każdego dnia korzystają setki mieszkańców regionu dojeżdżający każdego dnia do pracy oraz turyści z kraju i zagranicy odwiedzający to solne miasto.

Po przebudowie parking będzie bardziej przestronny i pomieści więcej samochodów. Na miejscu powstanie też dwukondygnacyjny budynek, przeznaczony na punkt obsługi podróżnych, pojawią się też tablice informacyjne dla pasażerów. Ponadto zostanie zakupiony stacjonarny automat biletowy, kompatybilny z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, który zdecydowanie usprawni zakup biletów.

Budynek dworca kolejowego oraz jego otoczenie będzie monitorowane. Na parkingu powstaną nowe chodniki dla pieszych, a z myślą o tych, którzy chcieliby dojechać na dworzec na dwóch kółkach zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

Zadbano też o zaplecze dla autobusów. Specjalnie dla nich zostanie wybudowany parking i garaż. Na terenie miasta i gminy zostaną też przebudowane istniejące przystanki autobusowe, będą zamontowane 103 nowe wiaty przystankowe, pod którymi będzie można poczekać na autobus i schronić się przed deszczem.

Wszystkie inwestycje w ramach projektu kosztować będą 22 mln zł (dotacja 11,5 mln zł). Będą gotowe wiosną 2019 roku.

Zobacz też: Bochnia: Nie będzie dotacji UE na nowoczesne autobusy

comments powered by Disqus

Najnowsze