Wydarzenia

Podziemny Bieg Sztafetowy i Szczepan Brzeski z nagrodami

tim

Odbywający się w bocheńskiej kopalni soli 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy został ogłoszony wydarzeniem roku 2017 w województwie małopolskim, a laureatem w kategorii małopolska osobowość turystyki wybrano podróżnika Szczepana Brzeskiego.

Nagrody laureaci odebrali w piątek podczas uroczystej gali Wielkiego Odkrywania Małopolski w pałacu Długoszów w podgorlickich Siarach. - Już po raz osiemnasty doceniliśmy wyjątkowe miejsca i osoby, dzięki którym Małopolska jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. W ubiegłym roku województwo małopolskie odwiedziło niemal 15 mln osób z całego świata - mówił Leszek Zegzda odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za turystykę, a równocześnie wiceprzewodniczący kapituły plebiscytowej. - To w dużej mierze zasługa wyjątkowych inicjatyw i laureatów tegorocznego plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski - podkreślił Leszek Zegzda.

Organizowany od 2005 roku 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w Kopalni Soli Bochnia jest unikatowym w skali świata biegiem. Decyduje o tym nie tylko niecodziennie miejsce organizacji, ale też formuła jego rozgrywania. 4-osobowe zespoły rywalizują przez 12 godzin, a wygrywa zespół, który pokona w tym czasie największą liczbę kilometrów. Bieg może pochwalić się także własnym rekordem Guinnessa.

- Od trzynastu lat sprawiamy, że bocheńska kopalnia soli na kilka dni staje się biegowym sercem Europy, a sportowa rywalizacja prowadzona w ekstremalnych warunkach na długo pozostaje w pamięci uczestników imprezy - mówił Tomasz Głód, pomysłodawca i organizator biegu. - Otrzymane z rąk marszałka województwa wyróżnienie jest dla mnie potwierdzeniem dobrze wykonywanego zadania, ale i pewnym zobowiązaniem do dalszej pracy nad rozwojem przedsięwzięcia.

Szczepan Brzeski to podróżnik, biegacz maratonów i ultra-biegów górskich, pasjonat gór wysokich, przyrody, przestrzeni, pochodzący z Bochni. Od 2012 roku zdobywa szczyty należące do rozszerzonej wersji Korony Ziemi (9 szczytów). Na swoim koncie ma 8 z nich. Do ukończenia projektu Korona Ziemi brakuje mu już tylko Mount Everest. W duecie z Sylwią Bajek prowadzi prelekcje podróżniczo-motywacyjne dla młodzieży i dorosłych. Zawodowo od ponad 10 lat doradca i konsultant w zakresie zarządzania, finansowania oraz koncepcji biznesowych przedsiębiorstw. Wykładowca na UJ, AGH, Politechnice Krakowskiej i Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera.

Patronat honorowy nad Wielkim Odkrywaniem Małopolski objął Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, a zarazem przewodniczący kapituły plebiscytowej. Inicjatywa organizowana jest przez „Gazetę Krakowską” przy współpracy z województwem małopolskim, Małopolską Organizacją Turystyczną, Radiem Kraków oraz krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej.

comments powered by Disqus

Najnowsze