Wydarzenia

Budowa tężni solankowej: Jest problem

Tomasz STODOLNY

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę tężni solankowej na Plantach Salinarnych w Bochni, a złożona przez nią oferta znacznie przekracza kwotę, jaką magistrat zamierzał przeznaczyć na to zadanie.

Magistrat, który na zaprojektowanie i budowę tężni zdobył unijną dotację w wysokości 3,7 mln zł ogłosił, że na realizację inwestycji chce wydać w sumie 6,9 mln zł.

Gdy otwarto jedyną ofertę, która wpłynęła do urzędu miasta (zgłosiła się firma ze Szczecina) okazało się, że zaproponowana cena jest aż o 1 milion złotych wyższa (7,9 mln zł).

W tej sytuacji przetarg najpewniej zostanie unieważniony.

Co dalej? Po pierwsze o ewentualnym zwiększeniu środków na tężnię przy tak dużej kwocie burmistrz nie może zdecydować sam, a zmian w budżecie musiałaby dokonać rada miasta (czy zechce?). Po drugie ewentualny dodatkowy 1 mln zł na tężnię oznacza mniej na inne inwestycje w roku wyborczym...

* * *

Koncepcję tężni solankowej zaprezentowano na początku zeszłego roku. Ma zostać wpisana w teren Szkoły Podstawowej Nr 2 - czyli w bezpośrednim sąsiedztwie Plant Salinarnych. 

W ramach obiektu tworzącego wokół specyficzny mikroklimat (wykorzystywany w profilaktyce leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia i wielu innych) zaproponowano jeszcze dodatkowo specjalną komorę inhalacyjną oraz fontannę. Główne wejście do tężni znajdowałoby się od strony parku.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze