Wydarzenia

Burmistrz Kolawiński: "Wstawanie z kolan postępuje"

Tomasz STODOLNY

Uroczystość otwarcia wystawy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym Bocheńszczyzny burmistrz Stefan Kolawiński wykorzystał do wygłoszenia kilku zdań na temat dobrej zmiany dokonującej się w Polsce.

Burmistrz dziękował za zaproszenie na uroczystość i podkreślał jak cenne, ważne i wręcz niezbędne jest przypominanie wartości, o które walczyli "Niezłomni".

- To jest zobowiązanie dla nas wszystkich, którzy tworzymy nową rzeczywistość w Polsce. Tworzymy ją na różnych szczeblach oczywiście, ale widać wyraźnie, że postępuje wstawanie z kolan - mówił Stefan Kolawiński. - Wydaje się, że budzi się duma narodowa i to jest niezwykle cenne.

- Słowa które chciałbym skierować szczególnie do młodego pokolenia, to cytat z historyka, pana Konopczyńskiego: trzeba walczyć z obcą pogardą i własną słabością. To my musimy zdecydować jakie będzie to państwo, to my musimy odpowiedzieć na wyzwania jakie stawia nam dzisiejszy czas i otaczająca rzeczywistość - kontynuował gospodarz miasta.

- Szanowni państwo, trzeba pamiętać o tym, że Polska zajmuje określone miejsce w Europie, nie żyjemy w żadnej próżni, natomiast nie jesteśmy "zaplutym karłem reakcji", nie jesteśmy marginalnym państwem i o swoją pozycję, o swoją godność musimy zadbać. Wydaje się, że zmieniły się warunki zewnętrzne w postaci innego rządu, który w tej chwili artykułuje takie stanowisko, które przynajmniej tutaj zgromadzonym wskazuje jasno i wyraźnie kierunek w jakim powinniśmy dążyć.

- Ja nie pierwszy raz na ten temat zabieram głos, zawsze to brzmiało jednoznacznie i nie było koniunkturalne. Zawsze mówiłem o wolnym, suwerennym, niepodległym państwie, z którego będziemy dumni, państwie w którym każdy z nas będzie czuł się u siebie w domu.

Wspominam o tym w tym momencie szczególnie w kontekście ludzi młodych, którzy często wyjeżdżają za granicę bo nie było tutaj pracy dla nich na miejscu, natomiast proszę zauważyć, jak bardzo zmieniło się otoczenie tutaj wewnątrz nas, w Bochni również. Pracy jest coraz więcej, jest coraz lepiej płatna, wydaje się, że bezrobocie, które jest na poziomie 4-5 proc. nie powinno skłaniać do myślenia o tym, żeby zostawiać rodzinę, która często w wyniku rozłąki ulega rozbiciu. Wypada zauważyć również to, że mamy obowiązek tworzyć to państwo, mamy pomnażać jego dobro, zwiększać jego siłę.

Na koniec Stefan Kolawiński dziękował organizatorom za pielęgnowanie pamięci o Państwie Podziemnym. - O tych najlepszych przedstawicielach niezłomnych naszej ziemi bocheńskiej i mam nadzieję, że to młode pokolenie, w wyniku takich uroczystości, takich informacji nie pozostanie bierne tylko przyjmie kierunek, który został kiedyś nadany pokoleniu "Kolumbów".

Zobacz też: Wystawa "Żołnierze Niezłomni Bocheńszczyzny" - zdjęcia

comments powered by Disqus

Najnowsze