Wydarzenia

Bochnia: Basen wraca po przerwie. Woda będzie "tylko tak czysta, jak czysty jesteś Ty"

Tomasz STODOLNY

Dziś bocheńska Kryta Pływalnia otworzy się ponownie dla klientów. Podczas kilkunastodniowej przerwy technicznej przeprowadzono prace, które mają poprawić jakość wody w nieckach. Ale jej stan zależeć będzie też od użytkowników - o czym zarządca obiektu zamierza klientom intensywnie przypominać.

- Wykonaliśmy najważniejszą modernizację od początku istnienia pływalni - modernizację systemu uzdatniania wody basenowej - wyjaśnia Robert Hołda, dyrektor Krytej Pływalni w Bochni. - Bakteriologiczne i fizykochemiczne wyniki wody na pływalni są bardzo dobre, tak więc ruszamy dziś od godziny 14.00.

W czasie przerwy technicznej przede wszystkim wymieniono tzw. "złoże" w olbrzymich filtrach, które znajdują się w podziemiach obiektu, pod niecką basenu (obiekt został tak zaprojektowany, że niestety wymagało to wywożenia materiału taczkami). Wykonano także kilka innych prac modernizacyjnych. Koszt całej operacji, przeprowadzonej na taką skalę po raz pierwszy w 18-letniej historii basenu, to około 120 tys. złotych.

Po zakończeniu prac, ponownym napuszczeniu wody do basenów oraz uruchomieniu całego systemu, pobrano próbki wody, aby sprawdzić jej jakość. Wyniki okazały się bardzo dobre:

Pierwsi klienci w "nowej" wodzie będą mogli pływać już dzisiaj po południu. - Uruchamiamy baseny (sportowy i rekreacyjny) i atrakcje wodne (jacuzzi, bicze i gejzery) natomiast prace trwają jeszcze na schodach prowadzących do zjeżdżalni i w saunie fińskiej, dlatego te atrakcje zostaną uruchomione w terminie późniejszym - dodaje szef obiektu. - Zjeżdżalnia ruszy najprawdopodobniej we czwartek 21 września, a sauna najprawdopodobniej w poniedziałek 2 października).

"Weź prysznic", "Nie sikaj i nie rób kupy do wody"

Robert Hołda podkreśla, że sprawny system uzdatniania wody to tylko jeden z trzech elementów, które gwarantują, że woda w basenie będzie miała odpowiednią jakość. Pozostałe dwa to: czysty basen oraz czysty klient.

- Można mieć super system, który i tak zajadą klienci i pracownicy, którzy nie dbają o czystość na basenie i czystość swojego ciała wchodząc do wody. I odwrotne: można mieć średni system, ale jak zadbamy o tamte dwa elementy, to woda w basenie będzie całkiem niezła - przekonuje.

Właśnie dlatego obsługa basenu dostała restrykcyjne wytyczne, aby dbać o czystość wokół niecek (zakupiono specjalną maszynę) oraz zwracać uwagę klientom, by przed wejściem do wody korzystali z prysznica. Na obiekcie jeszcze we wakacje pojawiły się też materiały edukacyjne, które mają pomóc w uświadamianiu użytkowników pływalni.

- Ludzie często mówią, że na basenie pachnie chlorem. Nie. Na basenie pachnie chloraminami i odpadem, który powstaje w wyniku działania chloru, to skutek chemicznych reakcji usuwania brudu i bakterii - wyjaśnia Robert Hołda. Zaznaczyć warto, że "brudem" z którym reaguje chlor, są także wszelkie antyperspiranty i dezodoranty.

comments powered by Disqus

Najnowsze