Wydarzenia

PINB do likwidacji. Powstaną inspektoraty okręgowe

Tomasz STODOLNY

Rząd planuje likwidację dotychczasowej siatki 377 powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego i zastępienie ich zaledwie setką inspektoratów okręgowych. Na razie nie wiadomo, czy Bochnia będzie "stolicą" okręgu, czy może z dokumentami mieszkańcy powiatu, inwestorzy z BSAG, czy wreszcie realizujące dziesiątki inwestycji samorządy, będą musiały jeździć na przykład do Myślenic...

Zdjęcie ilustracyjne / źródło: www.pixabay.com / licencja: CC0 Public Domain

Najprawdopodobniej w lipcu tego roku do Sejmu trafi przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nowy kodeks urbanistyczno-budowlany. Przy okazji ma zostać zreformowany nadzór budowlany. Powiatowych inspektoratów ma być znacznie mniej - zastąpią je inspektoraty okręgowe. Jeden okręgowy inspektorat obejmie kilka powiatów.

Pod koniec kwietnia na sesji rady powiatu szef bocheńskiego nadzoru budowlanego Andrzej Stapurewicz poproszony o jakieś informacje w tej sprawie powiedział:

- Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego poinformował mnie, że dokonał podziału na szczeblu całego województwa wszystkich powiatowych inspektoratów tworząc siedem nowych okręgów. Wiem tylko tyle, że powiat bocheński, myślenicki i wielicki byłyby w jednym okręgu.

Nie wiadomo, w którym z miast znajdzie się siedziba okręgowego inspektoratu. A jest to ważne nie tylko dla mieszkańców, czy inwestorów, ale także dla samorządów, które realizują każdego roku wiele inwestycji.

Czy władze miasta podejmowały lub zamierzają podjąć jakieś działania w celu “obrony” i lobbowania na rzecz pozostawienia inspektoratu w Bochni? Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni pytany przez nas o to w miniony piątek odpowiedział:

- PINB jest w jurysdykcji Starostwa Powiatowego. Informacja o zmianie zasięgu, czy też likwidacji jednostki w naszym powiecie docierają pocztą pantoflową. Jeżeli informacje się potwierdzą, oczywistą będzie reakcja sprzeciwu, jednak taka może i powinna nastąpić w uzgodnieniu ze Starostą Bocheńskim, panem Ludwikiem Węgrzynem.

A. Koprowski dodał też: - Z pewnością na początku przyszłego tygodnia dojdzie do rozmów burmistrza miasta i starosty, sprawdzenia wiarygodności przekazu, czyli oddzielenia ziaren od plew i ustalenia jakichś form działania. Doświadczani prawie codziennie przekłamaniami, manipulacją i wyssanymi z palca niby-faktami, opatrzonymi zwykle tendencyjnymi komentarzami, jesteśmy bardzo ostrożni co do ukazujących się zarówno w krajowych jak i lokalnych tzw. publikatorach informacji.

Plany zmiany struktury inspektoratów są jednak jak najbardziej realne. Miesiąc temu potwierdził to m.in. rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś na łamach "Gazety Prawnej":

- Równolegle do prac nad projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego przygotowywana jest powiązana z nim ustawa o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Jednym z głównych rozwiązań tego drugiego projektu jest reorganizacja nadzoru budowlanego, poprzez utworzenie okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Powstaną one w miejsce powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. W efekcie funkcjonowałoby ok. 100 inspektoratów okręgowych.

A w grudniu przeciwko zmianom protestował w oficjalnym stanowisku Związek Powiatów Polskich, którego prezesem jest właśnie bocheński starosta - Ludwik Węgrzyn: - Związek Powiatów Polskich podkreśla swój zdecydowany sprzeciw wobec zastępowania powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego inspektoratami okręgowymi - czytamy w dokumencie. Pełna treść TUTAJ (.pdf)

Do tematu z pewnością jeszcze wrócimy.

comments powered by Disqus

Najnowsze