Wydarzenia

Cztery nowe nazwy ulic w Bochni

Mirosław CISAK

Rogówka, Juliana Dreścika, Karola Kuczkiewicza i Olszynowa - to nowe nazwy ulic w Bochni. Pierwsze trzy znajdują się na osiedlu Chodenice, ostatnia na os. Kurów. Uchwałę w tej sprawie radni przegłosowali podczas ostatniej sesji.

źródło: Google Maps

W uzasadnieniu do uchwały podano argumentację dla wprowadzenia nowych nazw.

ul. Juliana Dreścika (os. Chodenice) - na mapie kolor niebieski

„Julian Dreścik urodził się w Bochni (Chodenicach) 25 maja 1918 roku. Absolwent Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Żołnierz kampanii wrześniowej. Mechanik 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Dywizjonu 663 Samolotów Artylerii. Odznaczony Krzyżem Walecznych. W 2000 roku został promowany na pierwszy stopień oficerski, podporucznika. Zmarł w Wielkiej Brytanii w 2008 r. Ciało zostało złożone w grobowcu na bocheńskim cmentarzu przy ul. Orackiej”.

ul. Karola Kuczkiewicza (os. Chodenice) - na mapie kolor pomarańczowy

„Karol Kuczkiewicz urodził się 11 kwietnia 1797 roku a zmarł 6 listopada 1872 r. Był zasłużonym dla rozwoju bocheńskiej żupy solnej inżynierem, absolwentem Akademii Górniczej w Bańskiej Szczawnicy, twórcą nowatorskich rozwiązań technicznych w kopalni. Jego dziełem była między innymi charakterystyczna rotunda budynku szybowego Sutoris, w której zainstalowany był kierat konny, służący transportowaniu urobku z podziemi na powierzchnię. Nadanie tej nazwy ulicy, poza upamiętnieniem zasłużonej postaci, będzie dobrze korespondować z sąsiadującą ulicą Andrzeja Furdzika - postaci także związanej z kopalnią”.

ul. Rogówka (os. Chodenice) - na mapie kolor czerwony

„Ulica zlokalizowana na działce nr 1850, która stanowi łącznik ul. Brzozowej - wśród rdzennych mieszkańców Chodenic, charakterystyczne wzniesienie w południowej części osiedla nazywane jest „Rogówką”. Wiele osób w sposób zupełnie naturalny posługuje się tym terminem. Ustanowienie proponowanej nazwy dla ciągu przecinającego wspomniane wzniesienie będzie więc usankcjonowaniem obiegowo funkcjonującego stanu rzeczy. Miałoby to ponadto godny odnotowania wątek etnograficzno-edukacyjny, ratowałoby bowiem przez zapomnieniem cenne elementy kultury lokalnej”.

ul. Olszynowa (os. Kurów) - na mapie kolor fioletowy

„Nazwa ta odwołuje się do nazewnictwa lokalnego, które przetrwało w miejscowej tradycji” (źródło cytatów: Uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie: nadania nazw ulicom położonym na terenie miasta Bochnia).

comments powered by Disqus

Najnowsze