Wydarzenia

PiS rezygnuje ze wstecznej dwukadencyjności

Tomasz STODOLNY

Według ustaleń "Rzeczpospolitej" Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności. To oznacza, że burmistrz Bochni będzie mógł za rok ubiegać się o reelekcję.

- Jarosław Kaczyński na spotkaniu z Wojewódzkimi Zespołami Samorządowymi - (pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi ds. kampanii samorządowej) zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z pomysłu działającej wstecznie dwukadencyjności dla samorządowców - poinformowała dziś wczesnym popołudniem w internetowym wydaniu “Rzeczpospolita”.

- Podtrzymamy zasadę dwóch kadencji w samorządach, ale odłożoną w czasie - oświadczył nieco później lider PiS w trakcie konferencji prasowej.

Ogłoszony w styczniu pomysł "wstecznej dwukadencyjności" wzbudził wiele emocji w całym kraju. Gdyby takie rozwiązanie rzeczywiście weszło w życie, w powiecie bocheńskim o reelekcję nie mogliby się ubiegać:

- burmistrz Bochni Stefan Kolawiński
- wójt Drwini Jan Pająk
- wójt Lipnicy Murowanej Tomasz Gromala
- wójt Trzciany Józef Nowak
- wójt Żegociny Jerzy Błoniarz

Natomiast w całej Małopolsce ze 182 obecnych wójtów burmistrzów i prezydentów tylko 64 mogłoby ubiegać się o kolejną kadencję (35%).

Wybory samorządowe odbędą się jesienią 2018 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze