Wydarzenia

Młodzieżowa Rada Miasta Bochnia zainaugurowała działalność

Mirosław CISAK

We wtorek swoją działalność zainaugurowała Młodzieżowa Rada Miasta Bochnia. Ślubowanie złożyło na razie 10 spośród 15 kandydatów na radnych. Podczas pierwszej sesji wybrano prezydium rady. Przewodniczącym został Jakub Włosiński z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni.

Pomysł powołania Młodzieżowej Rady Miasta przewijał się od lat. - W Bochni działania związane z powołaniem Młodzieżowej Rady Miasta, a wtedy właściwie Młodzieżowej Rady Miejskiej, zostały podjęte już dość dawno, bo 30 marca 2006 r. wtedy działająca Rada Miasta przyjęła uchwałę ws. powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej. Teraz trudno odpowiedzieć na pytanie dlaczego musiało minąć 11 lat od tego czasu, aby doszło do takiego spotkania jak dzisiaj - przypomniał we wtorek Jan Balicki, przewodniczący rady, który poprowadził pierwszą sesję Młodzieżowej Rady Miasta (MRM).

Inicjatywa z 2014 roku

Decydująca dla powstania MRM była inicjatywa uczniów I LO w Bochni: Łukasza Pająka, Tomasza Synowca i Maksymiliana Trusia, którzy w grudniu 2014 r. po przeprowadzonej w I LO i Gimnazjum nr 2 ankiecie (ponad 500 uczniów odpowiedziało na pytanie: „Czy jesteś za utworzeniem Młodzieżowej Rady Miasta?”, pomysł poparło 78% ankietowanych) zwrócili się do burmistrza z prośbą o utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta, czyli organu doradczego i opiniującego dla samorządu miasta.

Pismo inicjatorów burmistrz skierował do przewodniczącego rady Jana Balickiego. Temat omawiany był m.in. na posiedzeniach komisji problemowych. W 2015 r. został wypracowany projekt zmian statutu MRM uchwalonego w 2006 r. Rada przegłosowała zmiany w grudniu 2015 r., a w styczniu 2017 r. na mocy tej uchwały burmistrz powołał miejską komisję wyborczą ds. przeprowadzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta.

Wybory zorganizowano w kwietniu 2017 r. w szkołach średnich i gimnazjach. W głosowaniu wzięło udział 1 049 uczniów, co przy liczbie uprawnionych do głosowania 4 412, dało frekwencję na poziomie 23,8 proc.

15 radnych

Do MRM dostali się: Alicja Bryk i Anna Pawełek z Gimnazjum nr 1 w Bochni; Jakub Cisło z Gimnazjum nr 2 w Bochni; Robert Potasz z Akademickiego Gimnazjum w Bochni; Błażej Gumuła z V Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Bochni; Mateusz Krzywda, Jakub Włosiński, Tomasz Szymczyk i Eryk Gawlik z ZS nr 1 w Bochni; Wiktoria Kocyk z ZS nr 2 w Bochni; Norbert Miękina i Magdalena Świercz z ZS nr 3 w Bochni; Maksymilian Truś i Wojciech Szczupał z I LO w Bochni; Mateusz Grzyb z II LO w Bochni.

We wtorek ślubowania nie złożyli uczniowie I LO: Wojciech Szczupał i Maksymilian Truś, bo 28 kwietnia odebrali świadectwa ukończenia szkoły i przestali być uczniami (wybory uzupełniające w tej szkole odbędą się przed następną sesją) oraz z powodu nieobecności: Robert Potasz, Norbert Miękina i Magdalena Świercz.

Słowa do młodych

- Mam nadzieję, że zarówno praca jaką wykonywaliście na rzecz swojego środowiska szkolnego, jak i ta, którą rozpoczynacie w tym większym, ogólnomiejskim zakresie, będzie owocowała inicjatywami, które będą zmierzały do poprawiania naszej codziennej rzeczywistości, ułatwiania życia mieszkańcom tego miasta, poprawiania infrastruktury - mówił Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

- Część radnych jest w wieku zaawansowanym. Patrząc na mnie też można to stwierdzić. Niekoniecznie musimy czuć wszystkie tematy, które was dotyczą, ale wychodzimy z założenia, że wszyscy chcemy poprawiać obecną rzeczywistość - podkreślił burmistrz Stefan Kolawiński.

Zwracając się do świeżo upieczonych radnych przewodniczący Jan Balicki zacytował słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: - „Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy, gdy może służyć, a nie wtedy gdy musi władać. Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej pragną by nadrobić w ten sposób swoją małość. Człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem”. W jakimś stopniu będziecie władać w swojej społeczności, więc nie zapominajcie, jak powinniście to robić.

- Przed wami duża odpowiedzialność. Na was zwrócone są oczy nie tylko nas tutaj obecnych, ale przede wszystkim sporej części bochnian, bo ta instytucja budzi wiele nadziei, ale też obaw. Na waszej odpowiedzialności jest zrobić wszystko, żeby Młodzieżowa Rada Miasta była postrzegana jako coś co faktycznie ma wpływ na młodzież, nasze miasto i jest szkołą samorządności dla całej bocheńskiej młodzieży. Niska frekwencja podczas wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta świadczy o tym, że młodzież nie ma świadomości jakie ma możliwości - mówił Maksymilian Truś, jeden z inicjatorów powołania Młodzieżowej Rady Miasta. - Mam nadzieję, że wasze pomysły będą ambitne, kreatywne, mądre i dostosowane do możliwości miasta - dodał.

Wybrano prezydium

Podczas inauguracyjnej sesji wybrano prezydium Młodzieżowej Rady Miasta.

Na przewodniczącego wybrano Jakuba Włosińskiego z ZS nr 1, prywatnie syna Zbigniewa Włosińskiego, radnego Rady Miasta Bochnia. Wiceprzewodniczącymi zostali: Wiktoria Kocyk (ZS nr 2) i Eryk Gawlik (ZS nr 1), a sekretarzem Tomasz Szymczyk (ZS nr 1).

W sieci pojawiła się już facebookowa strona Młodzieżowej Rady Miasta. Dostępna jest pod adresem www.facebook.com/MRMBochnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze