Wydarzenia

Od maja czujniki powietrza w bocheńskich szkołach podstawowych

Mirosław CISAK

W przyszłym tygodniu w bocheńskich szkołach podstawowych mają zostać zainstalowane czujniki badające jakość powietrza. Miejski Zespół Edukacji w Bochni wybrał ofertę firmy Airly z Krakowa, na urządzenia której zdecydowała się ostatnio m.in. gmina Bochnia. Sensory powinny rozpocząć działanie na początku maja.

Interaktywna mapa sieci czujników firmy Airly.

Decyzję o zakupie urządzeń Miejski Zespół Edukacji w Bochni podjął w lutym tego roku. Było to pokłosie publikacji prasowych w tej sprawie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Sensory ma zakupić każda z bocheńskich szkół podstawowych, czyli PSP nr 1, 2, 4, 5 i 7.

- Po przeprowadzeniu rozeznania przez Miejski Zespół Edukacji w Bochni wybrano ofertę firmy Airly z Krakowa. Wybierając ofertę wzięto pod uwagę fakt, że czujniki tej firmy są już zainstalowane w okolicach Bochni. Sensory będą założone w szkołach podstawowych na terenie miasta. Obecnie wybierane są dokładne miejsca do instalacji. Instalacja planowana jest na przyszły tydzień. Jeśli instalacja przebiegnie bez zakłóceń od początku maja czujniki powinny rozpocząć normalne działanie i każdy będzie mógł sprawdzić ich odczyty - informuje Mateusz Mulka, inspektor w Miejskim Zespole Edukacji w Bochni.

Koszt jednego sensora to 900 zł netto, a miesięczny abonament 45 zł netto.

- Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, sensory - czujniki będą częściami pracowni tematycznych. W szkołach zostaną przeprowadzone specjalne zajęcia dotyczące zanieczyszczeń powietrza. Za wyposażenie pracowni odpowiadają poszczególne szkoły i to one pokryją koszty związane zakupem i utrzymaniem sensorów - wyjaśnia Mateusz Mulka.

Ostatnio czujniki firmy Airly zainstalowano na obiektach oświatowych w gminie Bochnia, a dokładnie w: Bogucicach, Cikowicach, Dąbrowicy, Łapczycy, Nieszkowicach Wielkich i Proszówkach.

comments powered by Disqus

Najnowsze